Provizorní ale zcela důstojné útočiště pro personál i dárce krve je hned přes cestu v prostorách bývalé ústavní lékárny na adrese K Nemocnici 57 v budově heliportem.

„Na původním transfuzním oddělení byly pro určité činnosti nevyhovující, stísněné prostory i starší sociální zařízení pro dárce i pro personál,“ popisuje některé důvody rekonstrukce, která byla zahájena v těchto dnech vedoucí provozu transfuzního oddělení Nemocnice Nový Jičín Markéta Matušů.

Provizorní oddělení na náhradní adrese nabízí podle mluvčí nemocnice Radky Miloševské dárcům nejen novější a hezčí zázemí, ale především nedochází k omezení provozu.

„Stávající transfuzní oddělení projde celkovou modernizací, kdy dojde ke změně dispozičního uspořádání objektu, včetně pořízení nového nábytku, a tím budou vybudovány nové moderní prostory pro dárce i pro personál – s centrální recepcí a vyvolávacím systémem. Mělo by dojít i ke zvýšení počtu odběrových křesel,“ říká k plánované rekonstrukci, která oddělení přinese vyšší úroveň i kvalitu, vedoucí Matušů.

Zdravotnický holding Agel, který provozuje Nemocnici Nový Jičín, hodlá na tento projekt proinvestovat 20 milionů korun.

„Novojičínské transfuzní oddělení je komplexní transfuzní farmakologické zařízení, je nositelem rakouské licence pro odběr lidské plazmy pro zpracování frakcionací na krevní deriváty pro státy Evropské unie. I když se kvalifikuje jako odběrové středisko bez konečného zpracování, počtem odběrů se blíží fakultním transfuzním zařízením. Celkový počet odběrů dosahuje od roku 2014 pravidelně téměř 15 000 darování,“ připomněla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.