O prasklině mezi obývacím a dětským pokojem se tehdy hasiči dozvěděli díky nájemnici. Kprasklině široké asi tři milimetry ihned vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Novém Jičíně a také podnikoví hasiči Tatry Kopřivnice. Hasiči následně evakuovali obyvatele osmi bytů nad sebou a prozkoumali i sousední vchod. „Ihned také povolali statika, aby zhodnotil závažnost situace a rozhodl o dalším postupu. Evakuovaným lidem byla nabídnuta místa v hasičských vozidlech, na nedaleké policejní služebně či pobyt u sousedů. Někteří lidé odešli k příbuzným, ale část z nich čekala před domem na to, co se bude dít dál,“ popsal mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Vzhledem k tomu, že šlo pouze o nenosnou příčku, evakuovaní lidé se mohli podle vyjádření statika vrátit zpět do svých domovů, včetně poškozeného bytu, a to zhruba hodinu po vyhlášení evakuace. „Jediným omezením v tomto bytě byl zákaz spánku dětí v jejich pokoji pod prasklinou u stropu, kde by se mohla odloupnout další omítka,“ uvedl Kůdela.

Podle Igora Kocurka vedoucího odboru bytového hospodářství vKopřivnici, se tehdy jednalo o mediální bublinu. „Takových příček už spadlo stovky, navíc vtomto případě ta příčka ani nespadla. Stěna se podřezala a dopěnila. Na statiku domu to určitě nemá vliv. Ale i přesto jsme požádali kvůli nájemníkům o posouzení statiky, které by mělo být hotovo koncem února,“ poukázal Kocurek. Podle něj odpovídá stav domů, které město vlastní své době. „Technický stav domů je veskrze poplatný době výstavby a je bezpečný pro provoz. Některé nesplňují energetické požadavky, ale máme vplánu je postupně zateplovat,“ uvedl.

Město Kopřivnice má ve správě celkem 1719 bytů. Většina domů byla vystavena v50. a 70. letech. Evidují ale také například domy zroku 1920 a to na ulici Obránců míru či zroku 1921 na Sokolovské.

Například vNovém Jičíně jsou domy vprůměru staré třicet až čtyřicet let. Ve vlastnictví města by po odkupech mělo zůstat zhruba 1200 bytů. „Po technické stránce se většinou snažíme o rekonstrukci vnitřní instalace a výměny oken. Například na Dlouhé 19 jsme provedli kompletní výměnu oken. Větší závady si ale hlídáme a kdykoliv se nějaký problém objeví, tak tam vyšleme statika a řešíme to,“ poukázali vbytovém podniku Nového Jičína.

Vcelku vyhrocená situace byla nedávno ve Štramberku. Obyvatelé cihlových domů na Bařinách dokonce zvažovali petici. Nesouhlasili totiž sodkupem bytů do svého vlastnictví za stávajících podmínek. „Do oprav domů na Bařinách se neinvestovalo za padesát let téměř nic. Teď nám chce město prodat byty, ve kterých jen nejnutnější oprava stojí okolo sto tisíc korun. Žije zde mnoho důchodců, kteří tolik peněz těžko seženou,“ stěžoval si před časem Josef Kundl, ke kterému se přidali i ostatní rozhořčení nájemníci. Ti poukazují na nevyhovují rozvody vody i elektřiny, děravou střechu či nepovedené nátěry oken a balkonů. Kromě toho řešili především také stav pitné vody, která podle nájemníků tekla i čtyřikrát do měsíce značně zakalená. Město nakonec havarijní stav s vodou vyřešilo a schválilo realizaci investiční akce, týkající se rekonstrukce rozvodů vody, kryté kontokorentem ještě vloňském roce. Mezi priority města Štramberka každopádně regenerace sídliště Bařiny patří.