VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravená kaple by měla stmelit místní obyvatele

Bílovec-Ohrada - Nově zrekonstruovaná kaple svatého Jana Nepomuckého na Ohradě, místní části Bílovce, byla v pátek slavnostně vysvěcena.

25.11.2008
SDÍLEJ:

Obyvatelé nejmenší městské části bíloveckého regionu se mohou těšit z opravené kapličky. Kapličku vysvětil duchovní farář ze Sedlnic Piotr Rak. Foto: Deník/Věra Růčková

Při příležitosti slavnostního vysvěcení se sešli obyvatelé Ohrady, v čele s předsedou osadního výboru Richardem Ocáskem. „Chtěl bych, aby kaple sloužila hlavně místním lidem, aby je alespoň trochu stmelila,“ uvedl Ocásek. Obyvatelé se sešli společně s předsedou osadního výboru a slatinským farářem, Piotrem Rakem, ve čtyři hodiny před kapličkou, kde mělo dojít ke slavnostnímu přestřižení pásky. Pozvání dostala taktéž starostka Bílovce, Sylva Kováčiková, ta však do Ohrady dorazila až s mírným spožděním. Nůžek se tedy ujal Richard Ocásek a rozstřihl pásku osobně. Následovalo posvěcení farářem Rakem a o něco později, v sále kulturního domu na Ohradě, prezentace fotografií, pořízených při rekonstrukci a krátké připomenutí života a památky Jana Nepomuckého.

Kaple byla opravena za více než dvě stě tisíc korun, které uvolnilo město. „Oprava téhle kaple nás čekala už strašně dlouho. Už několik let jsme žádali o dotační tituly z památkových fondů, ale nikdy se nepodařilo získat nějaké peníze. Zastupitelstvo rozhodlo, že pro každou místní část vyčlení sto padesát tisíc korun na akci, kterou si určí osadní výbor a osadní výbor na Ohradě se usnesl na tom, že se opraví kaple,“ informoval Ocásek. Jedním z hlavních důvodů, proč vesnice vybrala zrovna kapličku, byl i ten, že se její zvonice stávala nestabilní a nemohla sloužit svému původnímu účelu. Finanční prostředky, které získala Ohrada od města, však nestačily na zajištění prací, které bylo nutno udělat. „Město nám poskytlo dalších 81 tisíc na celkovou rekonstrukci,“ dodal předseda. Tyto práce zahrnovaly opravu zvonice a střechy, provedení nátěrů dřevěných a kovových konstrukcí.

Při otevírání kopule kaple, 28. srpna, zavládlo trpké zklamání. V kopuli se nenacházely žádné materiály, zanechané pro budoucí generace. V září byl do koule, která je součástí zvonice, vložen pamětní list, kronika Ohrady, zpracovaný rodákem Jaromírem Ocásek a soudobé mince.

Autor: Věra Růčková

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení