Celková rekonstrukce prostor byla v hodnotě 750 tisíc korun, což je v porovnání s jinými rekonstrukcemi podobných prostor mimořádná výše. Návrh interiéru kavárny je dílem výtvarnice a malířky Jitky Škarohlídové, která se kromě jiného věnuje i scénografii. Prostor s klenbami, novými úpravami a moderním osvětlením získal poetickou atmosféru přímo vybízející k besedám a setkáváním.

„Rekonstrukci hradili majitelé kavárny s tím, že městu nebudou platit po dobu čtyř let nájem," uvádí současný starosta Bílovce Pavel Mrva a dodal, že město tak získalo důstojný objekt pro oživení společenského života na náměstí.

„I v nových prostorách zůstáváme u původního konceptu knihkupectví, kavárny a galerie,“ sděluje majitelka MonAmi Jana Vařáková a dodává, že díky většímu a zajímavému prostoru mohou nabídnout komfortnější prostředí a také nabídku knih a kavárenských služeb, které chtějí rozšířit o debaty nad kávou. „A chceme se zaměřit i na jiné malé literární tvary, například budeme pořádat páteční hudební večery a debaty v podobě malého literárního setkávání," doplňuje Jana Vařáková s tím, že galerie se průřezově zaměří na představení současného umění regionu, tedy na grafiku, malbu, klasické sochy i plastiky.

„V předvánočním období se u nás uskuteční prodejní výstavy prací několika výtvarníků – akademického malíře Stanislava Lubojackého, Tomáše Oslizloka, šperkařky Dany Rygarové, fotografa Jiřího M. Doležela a grafika Vaška Šípoše, který je výtvarným patronem naší galerie. Doufáme, že se kavárna stane atraktivním místem pro trávení volného času a setkávání všech generací," zve Jana Vařáková do nových prostor.

Kavárna MonAmi není jediným objektem, který na Slezském náměstí v Bílovci dostaly nový vzhled. „Zrekonstruovány byly i tři bytové domy u městského úřadu. Budovy s čtyřiadvaceti bytovými jednotkami, které prošly první etapou rekonstrukce, mají nové zateplení, omítku, izolaci půdních vestaveb i nové venkovní dveře, včetně schránek a zvonků, a byla opravena schodiště směřující do komerčně využívaných prostor,“ upřesňuje starosta Pavel Mrva a upozorňuje na fakt, že na boční obvodové zdi jednoho objektů je památkově chráněná freska.

„Během druhé etapy, která se uskuteční v příštím roce, budou opraveny anglické dvorky včetně roštů a zámečnických prvků, budou pročištěny dešťové kanalizace, opraveny komíny a zhotoveny izolace. A všechny domy budou mít novou střešní krytinu," uzavírá Pavel Mrva s upřesněním, že hodnota celé rekonstrukce je zhruba 2,5 milionu korun.