Stavební práce třetí etapy odstartovaly v prvním patře západního křídla objektu se začátkem školního roku. Jde o prostory městské knihovny, která se dočká otevření v polovině roku 2010. Zedníci a restauratéři by měli opustit prostory do konce letošního roku. „Na to by měla navázat další veřejná zakázka, což je dodávka interiéru knihovny. Ta se v současné době vyhodnocuje,“ sdělil Deníku Jaroslav Šimíček, vedoucí odboru územního plánování na příborské radnici s tím, že od dubna by mělo začít dvouměsíční stěhovaní tisíce knižních titulů. Čtenáři se dočkají nejen větších prostor knihovny, ale i samostatného oddělení pro děti a dospělé. Interiér bude přizpůsoben rázu kláštera, zároveň bude brán i zřetel na potřeby knihovny.

Rekonstrukce knihovny

Třetí etapa rekonstrukce piaristického kláštera založeného v roce 1694 je rozdělená na dvě části. Tou první je zmíněná rekonstrukce knihovny v prvním patře, následovat by měla oprava přízemí. „Měl by tam vzniknou prostor pro zasedání zastupitelstva města, měl by to být velký přednáškový sál se zázemím a také by tam měla být obřadní síň,“ poznamenal Šimíček.

Ovšem přízemí spolkne možná až pětkrát více peněz než rekonstrukce knihovny, na kterou se podařilo získat z Evropské unie více než devíti milionovou dotaci, tedy 92,5% nákladů. „Je tam totiž velmi cenná místnost refektáře kláštera, kde má vyrůst obřadní síň. Budou se tam dělat restaurátorské práce,“ přiznal vedoucí odboru. Radnice proto bude žádat na přelomu roku o unijní dotace a v případě kladného vyřízení, by byl klášter kompletně opravený, včetně nové fasády, na konci roku 2010.

Multifunkční centrum

Z bývalého piaristického kláštera by tak mělo vyrůst multifunkční centrum. Společenský sál s moderní audiovizuální technikou poslouží nejen zastupitelům, ale i hudebníkům či školitelům. Navíc bude celý objekt přístupný pro zdravotně postížené občany, ještě letos se historická budova dočká výtahu. Na samotný závěr by město opravilo také přilehlou zahradu.

Opravy historické budovy v centru Příbora započaly již počátkem devadesátých let, rekonstrukcí střechy a krovů. Poté přišlo na řadu jižní křídlo, kde v současné době sídlí Muzeum Novojičínska, pamětní síň Sigmunda Freuda a Základní umělecká škola. V těchto měsících slouží také jako dočasná knihovna. Doposud si obnova piaristického kláštera vyžádala přibližně čtyřicet až padesát milionů korun.