Nepříliš dobrou zprávu potvrdil odborný mykologický posudek. Ovšem v barokní chloubě Freudova města nejde o první případ, proto ani zasvěcené osoby příliš nepřekvapil. „My jsme na to v tomto objektu zvyklí, už se nám to stalo několikrát,“ přiznal Jaroslav Šimíček, vedoucí odboru územního plánování na příborské radnici.

Spousta několik set let starých dřevěných trámů je zasypaných, tudíž byl jejich pravý stav odhalen až po odkrytí. „Dřevokazní činitelé, ať už jsou to houby nebo hmyz, samozřejmě vždy určitou komplikací vyvolávají,“ řekl dále Šimíček. V tomto případě padnou na rekonstrukci finance navíc a termín dokončení se bude muset posunou o několik týdnů. Původně měly být stavební práce hotové do konce letošního roku. „Co se týká termínu, tak je to zpoždění řádově jen o několik týdnů, asi tak čtyř,“ předpokládá vedoucí odboru s tím, že poškozené trámy se mohou ošetřit chemicky, nebo se celé nahradí novými.

Bývalý piaristický klášter však odkrývá i příjemná překvapení. Tím posledním je objevení sgrafita na zdi, jež byla uvnitř objektu, určená k demolici. „Dříve byla zdí obvodovou, tudíž jde o stejnou sgrafitu, jaká je na vnější fasádě,“ uvedl Jaroslav Šimíček. Po konzultaci s památkáři a projektantem bylo rozhodnuto, že stěna k zemi nepadne. „Myslím si, že to bude jen ku prospěchu,“ dodal Šimíček s tím, že bylo zapotřebí trochu pozměnit projekt.

V současné době jde již o třetí etapu rekonstrukce piaristického kláštera. Práce odstartovaly na začátku září západním křídlem objektu, ve kterém sídlí městská knihovna. Čtenáři se dočkají již příští rok nejen větších prostor knihovny, ale i samostatného oddělení pro děti a dospělé. Interiér bude přizpůsoben rázu kláštera, zároveň bude brán i zřetel na potřeby knihovny.