Ten je jako jediný dravec v rámci unikátního záchranného programu, který se snaží navrátit orly skalní do Moravskoslezských Beskyd, vybaven satelitní vysílačkou. Moderní technika odhalila, že samec Jakub zalétává až stovky kilometrů daleko.

„Díky satelitní vysílačce můžeme jeho pohyb po vypuštění podrobně monitorovat. Ze satelitu dostáváme informace o jeho výskytu jedenkrát za tři dny, vysílačka je naprogramována tak, aby vydržela minimálně dva roky,“ sdělil ředitel bartošovické stanice Petr Orel. Přehledná mapa zachycuje dosavadní „výlety“ samce Jakuba od 8. srpna loňského roku, kdy byl společně s ostatními orly vypuštěn z lesů nedaleko Hodslavic na Novojičínsku, až do letošního 1. května.

„Z mapy je patrné, že nejdále na východ zavítal na Slovensko k Prievidzi, na západ pak do Čech k Světlé nad Sázavou. Na jih do oblasti kolem Modré na Slovensku a na sever do Polska k městu Bielawa,“ rozvedl Orel. Vzdušnou čarou byl Jakub nejdále od vypouštěcí voliéry přibližně dvě stě padesát kilometrů. Jak podotkl vedoucí stanice, rovné čáry na mapě jsou pouze pomyslné a vyznačují nejkratší vzdálenost mezi jednotlivými lokacemi.