Stávalo se to i v jiných letech, že vedle sebe usedli v radách měst či obcí na Novojičínsku komunisté a občanští demokraté. I přes deklarace vedení ODS, že taková spolupráce je nežádoucí, a bude následovat trest v podobě odebrání licence, se nic nedělo. Až letos. Po podzimních komunálních volbách bylo „modro-červené“ složení rad v Bartošovicích a v Lichnově. Obě čtyřčlenná místní sdružení dostala upozornění, že mají učinit nápravu, avšak nestalo se tak. V pondělí 28. února tak Výkonná rada ODS rozhodla o tom, že osmnáct místních sdružení, mezi nimi i dvě z Novojičínska, přijdou o licenci.

„Chápeme, že ty příběhy nejsou černobílé, nicméně Výkonná rada ODS rozhodla poměrně jednoznačně již na minulém jednání a dnes to opět potvrdila,“ uvedl Petr Nečas, předseda ODS, na pondělní tiskové konferenci, jejíž záznam lze zhlédnout na oficiálních webových stránkách ODS. Nečas upozornil, že tímto krokem nejde o automatickou ztrátu členů ODS, „Členové zrušeného místního sdružení mají podle stanov tři měsíce na to, aby se přeregistrovali do jiného místního sdružení. Nepřestávají být členy ODS,“ zdůraznil Nečas, jenž ale nevyloučil, že někteří členové odevzdají své průkazky.

Rozhodnutí výkonné rady vnímá jako křivdu Rostislav Pokluda, předseda místního sdružení ODS Bartošovice. „Vysvětlovali jsme situaci, jaká panuje u nás. Nesouhlasíme s tvrzením, že jde o spolupráci ODS s KSČM. Přesto výkonná rada rozhodla tak, jak rozhodla. Moc potěšený nejsem. Připadne mi to neopodstatněné,“ řekl Pokluda.

Co bude dál?

O budoucnosti zatím Pokluda konkrétně nepřemýšlí. „Je to čerstvé, uvidíme, co bude dál. Uděláme nějaký závěr. Chápu absolutní odmítnutí spolupráce ODS a KSČM, ale připadne mi nelogické, že se to tak striktně dotýká malých obcí. Tam to přece není o subjektech, ale o konkrétních lidech. Je to jiné než ve velkých městech,“ podotkl.

Vzdát se ještě nechce místní sdružení ODS Lichnov. „Určité vysvětlení jsme dali, dopadlo to, jak to dopadlo,“ konstatoval předseda lichnovských občanských demokratů Svatopluk Tichavský.

Svatopluk Tichavský dodal, že ještě existují jisté možnosti, jak verdikt Výkonné rady ODS zvrátit. „Je to například možnost se odvolat proti tomuto rozhodnutí, takže pravděpodobně zkusíme možnost odvolání,“ sdělil Tichavský.

V Bartošovicích je z patnácti členů zastupitelstva osm za KSČM, čtyři za ODS, ti všichni jsou bezpartijní. Pětičlennou obecní radu tvoří tři zastupitelé za KSČM, dva za ODS, přičemž jeden z nich je místostarostou.

Zastupitelstvo v Lichnově má rovněž patnáct členů. Pět je za ODS, tři za KSČM, zbývajících sedm je z kandidátky KDU-ČSL. Členem ODS je jediný zastupitel, zbylí čtyři jsou bezpartijní. Pětičlennou radu tvoří čtyři zastupitelé za ODS, včetně toho partijního. Bezpartijní zastupitel za ODS je místostarosta, starostou je komunista – poslední „předlistopadový“ předseda místního národního výboru.