Nový most přes řeku Jičínku unikne málokterému oku. Někdo jej možná považuje za kýč, jiný za zajímavý prvek. V každém případě se jedná zatím o ojedinělou originální stavbu na území novojičínského okresu.

Celodřevěný most má dokonce stříšku, ale to není to, proč by měl být něčím výjimečný. „Pod tou konstrukcí jsou čtyři hřebenové zvedáky. Něco podobného, jako je hever na auto. Na každém konci mostu jsou dva,“ naznačil Jiří Plandor, vedoucí oddělení rozvoje města Odboru obecního podnikání novojičínské radnice. „Na obsluhu mostu je zpracovaný povodňový plán. Čtyři lidi z povodňové komise při nějakém nestoupání hladiny do určité úrovně musejí přijít, a most těmi hevery nadzvednou. Jde to zvednout zhruba o metr. Tak se stane průtočným na stoletou vodu,“ pokračoval Plandor.

Zvedací most byl nutnost

Zajímavé řešení mostu bylo v podstatě nutností. Záplavy v červnu 2009 totiž ukázaly, kam až může jindy nevinná Jičínka vystoupat. Tehdy to bylo místy o šest a více metrů. Některé lávky se ucpaly, jiné povolily a skončily v korytě řeky. To by se u nové stavby nemělo stát.

Důvodem, proč projektanti přistoupili k netradičnímu řešení, bylo hlavně umístění mostu. „Město chtělo po povodni postavit most, který by splňoval průtočnost pro stoletou vodu. Namalovali jsme ho, ale zjistilo se, že by ty přístupy na most byly moc prudké a na nějaké náchodové rampy není prostor,“ uvedl Plandor a dodal, že stavba by byla moc vysoká a špatně by zapadla do okolního prostředí. Proto projektanti navrhli nynější řešení. „Takže při prvním stupni povodňové aktivity se zvedne, přiváže na nosníky ocelovým lanem, aby jej nějaká vlna nesebrala, a až voda opadne, tak se zase spustí zpátky. Projektanti říkali, že podobných mostů postavili už sedm, takže věděli, co dělají,“ dodal Plandor.

Minulý čtvrtek dodavatelská firma most ve třech dílech přivezla na místo a sestavila jej. Jeho celková hodnota včetně DPH je kolem 2,4 milionu korun. „Je to placeno z prostředků města. Za to, že jsme to dělali v takové technologii, jsme na to získali od dřevařské firmy Biocel Paskov povodňovou dotaci pět set tisíc korun,“ upřesnil náklady na stavbu Josef Rivec. Z ohlasů na vzhled mostu, které má, ví, že nebudou jednoznačné. „Je to něco nového na území města. Pro někoho je to možná kontroverzní, někomu se to ale líbí. Myslím si, že když bude déle pršet, lidi budou rádi, že most je takový. Ale jak říkám, se dvěma se člověk domluví, se třemi těžko a se čtyřmi je bez šance,“ uzavřel Rivec.