Okroužkovaná i očipovaná ptačí mláďata jsou již odrostlá a natolik vyspělá, aby mohla opustit adoptivní matku, orlici Dinu. „ Dina byla postřeleny z brokovnice a je trvale handicapovaná a musí být v lidské péči. Podobný osud měla i slovenská adoptivní samice ze záchranné stanice v Zázrivé,“ konstatoval Petr Orel z bartošovické záchranné stanice. „Současná mláďata, dva orlí samci a dvě samičky, stráví ve vypouštěcí voliéře asi měsíc a poté budou vypuštěna do nového rodiště. Koncem července k nim ještě přibude roční orlí samec Evžen,“ sdělil Petr Orel z bartošovické záchranné stanice.

Tak jako většina orlů v Bartošovicích, byl i osud Evžena neradostný. „Mladý samec vypadl z hnízda a utrpěl vícečetné zlomeniny obou křídel, proto je ještě v rehabilitaci. Jeho stav je však již natolik příznivý, že může společně s dalšími čtyřmi mláďaty naší stanice opustit,“ doplnil Orel, který je zárověň vedoucím projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd. Cílem projektu je vrátit, po více jak sto letech, orla skalního do republikové fauny.

Pohyb orlů v přírodě mohou v Bartošovicích sledovat díky očipování, která ptáčata podstoupila v pátek. :Orli dospívají v pěti šest letech. Ty naše vypustíme asi v polovině srpna. Orly monitorujeme je z Lysé Hory,“ dodal Orel.