První zastavení bude ve 14.30 hodin u Domu podnikatelů.

„Původně to byl hotel U Nováků, kde byl ubytován T. G. Masaryk a kde už je instalována pamětní deska. U ní bude odhalena nová pamětní deska věnovaná Milanu Rastislavu Štefánikovi jako jednomu ze tří nejdůležitějších mužů, kteří se o vznik republiky zasloužili,“ uvádějí v pozvánce pořadatelé.

Druhé zastavení v 15.30 hodin se uskuteční na starém hřbitově u muzea Fojtství, kde účastníci zasadí strom svobody jako vzpomínku na historickou událost. Naši předkové na tomto místě před sto lety zasadili strom svobody, který jako by symbolicky uhynul při nástupu fašizmu.

Třetím zastavením, v 16.30 hodin, je již tradiční zastavení u památníku T. G. Masaryka. V neděli se v kulturním domě uskuteční koncert Jen pro ten dnešní den aneb Až budou zlaté hvězdy z nebe padat. Na koncertě zazní největší hity první republiky v podání swingbandu Bedřicha Pukovce. Moderátor Pavel Hanzelka také připomene nejosudovější okamžiky v dějinách první republiky.

UNIKÁTNÍ RETRO BIJÁK

Ojedinělým počinem k oslavě výročí je nedělní akce nazvaná Retro Biják Kopřivnice. Od pátku 26. do neděle 28. října se uskuteční vpředsálí kina výstava kinematografických přístrojů, zaměřena hlavně na období První republiky – promítací stroje na kličku, fotoaparáty a další skvosty z historického trezoru Romana Prokeše a Studia Bez Kliky.

„Další výstava, kterou v předsálí kina bude možno zhlédnout, je výstava Okamžiky století, kterou Česká tisková kancelář připravila ke stému výročí vzniku republiky. Tato výstava ilustruje sto let našeho státu tak, jak je zachytili při své každodenní práci fotoreportéři ČTK. Ke každému roku století byla z miliónů snímků vybrána vždy alespoň jedna fotografie zachycující významnou událost nebo charakterizující situaci či náladu doby. Prohlídka je zdarma, bez průvodce a bude ji možno shlédnout do konce listopadu,“ sělila vedoucí Kina Kopřivnice Michaela Sekerášová.

Od 9 až do 20 hodin pojede v sobotu a v neděli v kinosále jeden film za druhým. K vidění tak budou například slavná komedie Klapzubova XI. z roku 1938 s Theodorem Pištěkem v hlavní roli, dokument Věry Chytilové TGM Osvoboditel, ale i dětské filmy, například kdysi tak populární Špalíček Jiřího Trnky.