Ekologické soutěže, tematické přednášky i sbírka kol pro Afriku. To vše nabídnou letošní oslavy Dne Země v Kopřivnici, které na čtvrtek 19. dubna připravuje místní radnice ve spolupráci s Radou dětí a mládeže Moravskoslezského kraje a společností Slumeko.

Zatímco dopolední program akce v parku Edvarda Beneše bude určený především základním a mateřským školám, odpoledne si ho užijí děti a dospělí z řad široké veřejnosti. Letošní svátek Země navíc přinese i několik novinek. Na co se konkrétně mohou návštěvníci těšit, prozradil Hynek Rulíšek, vedoucí odboru životního prostředí kopřivnického městského úřadu. „Jedná se o soutěž Kopřivnická ekologiáda, které se může zúčastnit jakýkoli tým šesti dětí s doprovodem jednoho pedagoga. Soutěžním tématem bude ekologie, děti si budou moci zábavnou formou vyzkoušet své dovednosti a vědomosti,“ nastínil. Soutěžní klání je určené žákům základních škol.

V průběhu oslav si ale na své přijdou také předškoláci a děti z mateřinek. Navštívit budou moci například mobilní planetárium, také dostanou příležitost zasadit si květiny do truhlíků, které poté ozdobí Štefánikovu ulici. „Chybět nebude ani tradiční a oblíbená prohlídka popelářského vozu, slalom s popelnicí nebo oblíbené malování na velkoobjemové kontejnery,“ doplnila k programu za organizátory Lucie Kubalcová.

SBÍRKA KOL PRO AFRIKU

U příležitosti Dne Země připravuje program také kopřivnická Vila Machů, a to konkrétně tematické přednášky věnující se například změně klimatu či ekologické stopě. Součástí čtvrteční akce bude také sbírka jízdních kol a cyklopotřeb v rámci projektu Kola pro Afriku, jehož cílem je usnadnit africkým dětem cestu ke vzdělání. Kola se v Kopřivnici budou sbírat v době od 9 do 18 hodin za budovou městského úřadu.

Podle informací z radnice budou vítána nejen funkční kola, ale i ta nepojízdná. „Je zařízeno, že všechna kola před odvozem do Afriky seřídí a zkontrolují odborníci. Ta, která budou zcela nepojízdná, použijí na náhradní díly,“ uvedla již dříve Barbora Mužíková, koordinátorka Zdravého města Kopřivnice.