V úterý 5. května oslaví výročí celodenním programem Nový Jičín. Od devíti hodin dopoledne se na Masarykově náměstí uskuteční prohlídka vojenské techniky, po které bude následovat ještě ukázka boje.
Na sedmnáctou hodinu pak město naplánovalo vernisáž výstavy Za svobodu 1938-1945 v Žerotínském zámku a o dvě hodiny později oslavy vyvrcholí slavnostním koncertem Moravské filharmonie Olomouc v Beskydském divadle.
V Příboře si výročí osvobození města připomenou v šestnáct hodin ukázkou historického vojenského vozidla Tatra 805 a o hodinu později přednese na tamním náměstí svůj projev starosta Bohuslav Majer.
Slavit výročí budou dopoledne také ve Fulneku, odpoledne pak položí kytice k pomníku padlých také ve Štramberku.
Kopřivničané si významný státní svátek připomenou o den později, 6. května, a to dvěma akcemi. Tou první bude výstava věnovaná kopřivnickým zahraničním vojákům ve druhé světové válce, tou druhou pak tradiční vzpomínkové setkání u pomníku padlých.
Přečtěte si také: Kina na Novojičínsku chystají týden válečných filmů
Slavnostní zahájení výstavy nazvané Naši zahraniční vojáci ve druhé světové válce se uskuteční přesně v den výročí osvobození města Kopřivnice, tedy ve středu 6. května v 17 hodin v Muzeu Fojtství. Základ expozice tvoří obsáhlý materiál, který její autor, Václav Langer, nashromáždil při zpracování druhého doplněného vydání almanachu příslušníků čs. zahraničního vojska 1939-1945 z území Novojičínska. Ten doplňují materiály z archivů kopřivnického a frenštátského muzea, plus zápůjčky od příbuzných.
„Ve druhé světové válce bojovalo 32 vojáků, kteří z Kopřivnice pocházeli nebo jsou s ní nějakým jiným způsobem spjati. Většina z nich působila na západní frontě, převážně v Anglii. Jelikož místní měli zkušenosti s prací ve fabrice, mnoho z nich působilo u letectva jako mechanici, ale také jako piloti. Příslušníci pozemní armády se zúčastnili obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Vojáci na východní frontě se účastnili bojů o Sokolovo, Kyjev nebo Dukelské operace. Většina vystavených fotografií zachycuje každodenní život u vojska", uvedl kurátor výstavy Ondřej Šalek, s tím, že kromě dobových snímků budou v Muzeu Fojtství k vidění také dokumenty, části uniforem, vojenská vyznamenání či další památky z druhé světové války. Výstava potrvá do 21. června.
Tradiční pietní akt s položením kytic u pomníku padlých se v Kopřivnici uskuteční v předvečer státního svátku, tedy ve čtvrtek 7. května, v 17 hodin. Památku obětí druhé světové války uctí zástupci města, členové Českého svazu bojovníků za svobodu a Vojenského sdružení rehabilitovaných. Slavnostní atmosféru setkání letos zdůrazní vystoupení hudebníků Městského dechového orchestru Kopřivnice.