K vyvrcholení oslav si sbor Ondrášek, který působí při Základní umělecké škole Nový Jičín, přizval další sbory, kterými jsou Motýli ze Šumperka, Medvíďata z Českého Krumlova, Kvítek z Dačic a Chlapi ze Sušice. V plné síle se toto pěvecké uskupení Ondrášku a zmíněných čtyř sborů poprvé představí v sobotu 6. května ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Novém Jičíně při koncertu duchovní hudby, který začne v 15 hodin.

V neděli přijde první den vrcholu. Ondrášek se s uvedenými sbory představí společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava vedenou dirigentem Jakubem Kleckerem, se sólistkou Evou Dřízgovou-Jirušovou v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, a to od 17 hodin. Téměř třísethlavé těleso přednese úžasné dílo Karla Jenkinse The Armed Man A Mass For Peace.

Ve stejném složení se stejným repertoárem vystoupí těleso v pondělí 8. května od 15 hodin v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Oba koncerty se uskuteční v rámci Svatováclavského hudebního festivalu 2017.

„Tyto dva koncerty považuji za největší hudební projekt, který sbor Ondrášek ve své historii realizuje. Na domácí půdě něco takového zinscenovat, pozvat tady dalších dvě sta diváků, nechat se doprovázet jedním z nejlepších českých orchestrů, kterým Janáčkova filharmonie bezesporu je, považuji za obrovskou věc," sdělil pro Deník sbormistr Ondrášku Josef Zajíček. Dílo Karla Jenkinse považuje Josef Zajíček za úžasně hudebně vypracované, navíc jako dělané pro současné dění. „Má to mírový apel, podtext, který v těchto dnech a měsících je velmi aktuální, neboť najednou se začíná řinčet zbraněmi," poznamenal Josef Zajíček.

Akce byla podle sbormistra Ondrášku náročná na zkoušení. „V podstatě od ledna jsme se museli dvakrát měsíčně speciálně sejít na tu skladbu, navíc budeme posíleni o naše přátele, o sekci mužských hlasů. Ondrášek zaštiťuje stovku hlasů, dalších téměř dvě sta jich přijede, takže to bude mocná síla a orchestr je instrumentován v plné palbě. Kromě harfy se tam objeví všechny nástroje," nastínil Josef Zajíček.

Přestože jde o vrcholná vystoupení, nervozitu na dětských členech sboru jejich sbormistr nepozoruje. „Ta děcka to prožívají, to dílo nás všechny tak zaujalo, byli do toho tak vtaženi, že ani já se necítím nervózní, spíše se na to těším. Myslím si, že jsem tu práci odvedl, jak nejlépe jsem měl, teď už to bude hlavně na panu dirigentovi. Mám pocit a věřím, že z toho bude čišet a opravdová radost z toho muzicírování," uzavřel Josef Zajíček.