Téměř osm měsíců trvala rekonstrukce veřovické mateřské školky, která už byla nutná. Jinak by možná hrozilo i uzavření školky z hygienických důvodů. S rekonstrukcí začala obec Veřovice letos v lednu. „Toho prvního půl roku, do prázdnin, jsme byli přemístěni v základní škole," poznamenala Alena Bezděková, pověřená vedením školky.

Podle starosty Veřovic Břetislava Piteráka měla být součástí rekonstrukce i nadstavba objektu, aby se mohla dostatečně navýšit kapacita školky. „Ale z finančních důvodů jsme od toho museli ustoupit, takže ani teď, po rekonstrukci, ještě kapacita nestačí. Ten projekt jsme museli měnit kvůli možnostem získat dotaci a taky se musela dělat různá zázemí, kvůli hygienickým předpisům," uvedl Břetislav Piterák.

A jak se Vám líbí opravená školka? HLASUJTE V ANKETĚ!

Rekonstrukce školky byla podle veřovického starosty nutná. „Největším problémem byly terasy, které se v sedmdesátých letech dělaly v akci Z. Možná se i dost šetřilo, protože to bylo špatně odizolované. Stěny ve školce vlhly a plesnivěly a hygiena by to nejspíš zavřela. Tu rekonstrukci to chtělo i proto, že tady byla stará velká okna, která netěsnila. Tím vznikaly velké náklady na topení," vysvětlil důvody starosta Piterák.

Nejen výdaje, ale i úspory

Při rekonstrukci tak došlo i k zateplení budovy, což by mělo přinést úspory ve spotřebě plynu. „Některé místnosti jsme zvětšili a místo, kde byly terasy, jsme rozšířili a udělali tam tělocvičnu, což je v dnešní době možná i nadstandard," pokračoval starosta s tím, že zároveň vzniklo v jedné části areálu nové hřiště. Tím prý ale úpravy nekončí. „Na tom novém hřišti se ještě dá budovat třeba pískoviště a podobně a chceme vyřešit stráň na druhé straně. Musíme se ale dohodnout s majitelkou. Tam by mohly vzniknout pro děti takové malé sjezdovky na sáňkování," nastínil Břetislav Piterák a doplnil, že celkové náklady byly více než 7,5 milionu korun. Pokud se obci podaří prokázat všechny náklady, může získat z programu ROP Moravskoslezsko 5,1 milionu korun. „Tři sta tisíc korun jsme museli dát ze svého na nové šatny a vybavení záchodů," dodal starosta.

Alena Bezděková si tělocvičnu a nová sociální zařízení nemohla vynachválit, stejně jako to, že se ve školce výrazně zvětšil prostor „Tím, že jsou větší prostory, tak jsou děti více rozptýlené a není takový hluk, jak býval kdysi. Je to paráda," řekla Alena Bezděková. Ve školce je v současné době padesát dětí ve dvou třídách, díky rekonstrukci se počet dětí zvýší o šest. „Jenže ani to nestačí, některé zájemce jsme neuspokojili. Jsou teď silné ročníky," uzavřela Alena Bezděková.