Ve čtvrtek odpoledne byla urna s jejími ostatky uložena do rodinné hrobky Schustalových při muzeu Fojtství Kopřivnici. „Mariane je desátý člen rodiny, který tady bude pohřben,“ upřesnil ředitel Regionálního muzea Kopřivnice Lumír Kaválek.

Pietnímu aktu přihlíželo přes dvacet potomků rodiny Schustalových z Německa, Rakouska, Švýcarska a Francie, kteří přijeli právě kvůli uložení urny. Nechyběl ani její vnuk Petr Zezula s manželkou Meggy. „Dědeček zemřel v roce 1932 a byl zde řádně pohřben. Babička se přes Německo dostala do Vídně, kde žila do roku 1971. Vždycky chtěla, aby byla pohřbena vedle svého manžela. V těch letech ale byla v Československu železná opona, takže to nebylo realizovatelné. U příležitosti vstupu do Schengenu jsme přistoupili k tomu, abychom vyplnili její poslední vůli a převezli ji z hrobu v Rakousku sem,“ nastínil vnuk Marianne Petr Zezula.

Splnit přání Marianne však nebylo nijak jednoduché. „Ty byrokratické peripetie byly v Rakousku o hodně větší jako zde. Největší problém byl, dostat urnu z hrobu ven,“ naznačil Karel Procházka, jeden z předních představitelů veteránství v Rakousku, který rodině tlumočil. „Proti těm problémům, které jsme měli v Rakousku, jsme zde byli srdečně přivítání a nebyly zde vůbec žádné problémy s takovým netradičním aktem,“ dodal Zezula.

Pro město je tato událost poctou. „Velmi si toho považujeme. Je to pro nás signál, že se vracejí ti, kteří mají kořeny v Kopřivnici. Je to takový odrazový můstek do budoucna, abychom na tom mohli stavět,“ poukázal starosta Kopřivnice Josef Jalůvka.