Když město a klub letos v zimě oznámili, že prověřují, zda jsou Bazaly pasé, nebo možná nová budoucnost, začalo to být po ostravských ulicích, hospodách i sociálních sítích téma číslo jedna. Návrat ikony domů, nebo definitivní utrum?

„Studie zpracovaná architekty Davidem Kotkem a Rudolfem Müllerem z Projektstudia ukázala, že to prostorově možné je, navíc nechali udělat ještě i geologický průzkum, který měl říct, jak moc je to území stabilní, protože o tom se před deseti a více lety taky hodně hovořilo. A ukázalo se, že i ten geologický průzkum vyšel pozitivně a že stavbě nového fotbalového stadionu na Bazalech nestojí nic v cestě,“ informoval na pondělní tiskové konferenci primátor Ostravy Jan Dohnal (ODS).

Architekt Rudolf Müller z Projektstudia přiblížil otázky a odpovědi ohledně prostoru a podloží. „Geologická studie byla v minulosti zpracována pouze pro tréninkové centrum, ale jelikož jsme nechtěli později narazit na problém, nechali jsme si zpracovat nový geologický průzkum zadaný v rámci této konkrétní studie. Posuzuje lokalitu z řady úhlů a naznačuje, co by bylo třeba udělat dále v rámci projekce," vysvětlil Müller s tím, že stadion realizovat lze, bude však nutné určit přesné založení stavby. V lokalitě Bazalů jsou místa, kterým je se při hloubení nutno vyhnout. „Geologové ale viděli očekávanou velikost stadionu a předběžné zatížení a posudek konstatuje, že zvětšení Bazalů lze realizovat," dodal architekt.

Ohledně návratu na Bazaly se nemá s ničím zásadně otálet. Bude třeba zadat soutěž, vybrat nejlepší návrh (stávající vizualizace jsou pouze ilustrační a vznikly v rámci prověřovací studie kanceláře Projekstudio, pozn. red.), dopracovat projekt, zažádat o stavební povolení a začít. „Pokud všechno dobře půjde, někdy v roce 2026 by mohl být nachystán projekt s povoleními. Co se týče samotné stavby, v roce 2027 by se mohlo začít, pro dokončení jsou léta 2028 až 2029 poměrně reálný termín,“ řekl primátor k jedné z otázek, která zajímá lidi nejvíce.

Pro kolik tisíc lidí?

Tou druhou je kapacita. A ta souvisí se stávajícím využitím Bazalů. Od roku 2019 jsou totiž Bazaly sídlem Regionální fotbalové akademie a klubové akademie Baníku Ostrava – té především, i proto nebyl zájem na tom, aby Baník stavěl stadion jinde, Bazaly by zůstaly téměř prázdné.

Zároveň se však v posledních letech nainvestovaly velké peníze (přes 300 milionů korun, pozn. red.) do proměny chátrajícího stadionu v akademii. Nejvíce stála opěrná zeď v místě někdejších hodin a přilehlá moderní tréninková hřiště „pod lávkou“ v Českobratrské ulici. Tyto prvky proto zůstanou zachovány a budou mít zásadní vliv na kapacitu stadionu. Ta má být mezi 15 až 18 tisíci diváky.

„To je myslím si ideální stadion pro potřeby Baníku Ostrava, pro Ostravu jako takovou,“ řekl majitel slezskoostravského klubu Václav Brabec. „Samozřejmě může být i větší, mohl by mít kapacitu pětadvacet tisíc, ale výše investice do nového stadionu by se tím rapidně zvýšila, protože by se muselo sáhnout do toho, co stálo nejvíc,“ vysvětlil Brabec. Ani podle architektů se do budoucna se zvětšením příliš nedá počítat.

Náklady a klubové muzeum

Podle prvních odhadů by stadion mohl stát mezi 1,2 až 1,8 miliardy korun a většinovým investorem bude město. Počítá se ale i se zapojením dalších zdrojů a také účastí klubu, potažmo Václava Brabce. Ten je připraven zasáhnout, aby veřejnost nepřipomínkovala nedávnou zmařenou investici. „Zvažuju, že by Baník, nebo respektive to budu já, zaplatil část nebo celou zmařenou investici, která tam pravděpodobně vznikne. A tou je ona malá tribuna pro 420 lidí, která buď padne za vlast celá, nebo se částečně využije pro stavbu nové tribuny,“ přislíbil Brabec. Klub se pak bude zásadně podílet na provozních nákladech nových Bazalů. Ačkoli sloužit mají výhradně fotbalu, zázemí má žít i mimo zápasové dny, v plánu je proto například i restaurace, fanshop nebo klubové muzeum.

Doprava, parkování a proměna okolí

Mezi pravděpodobné scénáře se řadí i kompletní modernizace ulice Českobratrské, ze stávající čtyřproudové silnice by měl vzniknout v její horní části dvouproudový bulvár s kruhovým objezdem v místě křižovatky s ulicí Bukovanského u hlavní tribuny, cyklostezkou a parkovacími místy v dnešních krajních pruzích, další stání vzniknou v okolí stadionu a nadále se má parkovat pod mosty v Českobratrské ulici. „Hlavním způsobem dopravy by ale měla být hromadná doprava, musíme co nejvíc lidí přesunout do MHD, to je trend v celé Evropě,“ řekl k otázce dopravy na stadion Václav Brabec.

Stávající stav je dopravně naprosto nevyhovující i podle architektů, kteří studii dělali. K parkování podotkli, že se 70 místy se počítá pod severní tribunou s vlajkonoši hostů, s dalšími 110 pak pod hlavní tribunou. „Podle norem UEFA musíme mít k dispozici 150 míst, v plánu jich je 180," dodal achitekt Müller. Stadion by podle něj měl být naprosto soběstačný, měl by mít fotovoltaiku, využívat geotermální energii i dešťové srážky. „Navíc bude kompletně uzavřený, takže i hlukový dopad by měl být minimální a osvětlení bude na vnitřním lemu střechy, takže nebude oslňovat okolí," dodal architekt k „vybavení“ stadionu, ačkoli jeho přesná podoba teprve vzejde ze soutěže.

Co bude s vítkovickým stadionem?

Městský stadion ve Vítkovicích, kde nyní Baník domácí zápasy hraje, chce město rozvíjet atletickým směrem, pro který byl určen. Kombinace atletika-fotbal je už nyní problematická. „Běžela se Zlatá tretra, v plánu je další soutěž a my po devíti letech ani nemáme prostor, kdy před sezonou vyměnit trávník. Za celou dobu mého působení v klubu k tomu nebyla příležitost,“ posteskl si Brabec. Od nové sezony navíc bude ve Vítkovicích hrát i baníkovské béčko, které postoupilo do druhé ligy.

close Podcast Deníku s primátorem Ostravy Janem Dohnalem a majitelem fotbalového Baníku Ostrava Václavem Brabcem sledujte v pondělí v 19:22 hodin. Moderuje Petr Jiříček. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in Podcast Deníku s primátorem Ostravy Janem Dohnalem a majitelem fotbalového Baníku Ostrava Václavem Brabcem sledujte v pondělí v 19:22 hodin. Moderuje Petr Jiříček.

K tématu

Co řekli další zástupci města?

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora pro strategický rozvoj:

Stadion je jedním z důležitých bodů ostravské infrastruktury a může se stát novou dominantou města a turistickým bodem. Baník je pro fanoušky i návštěvníky známým pojmem a stadion bude hojně navštěvován širokou veřejností. Čím více takových míst budeme mít, tím větší metropolí budeme.

Michal Mariánek (Ostravak), radní města Ostravy:

Jako jedno z mála měst dosud Ostrava hrála na stadionu s atletickou dráhou. Jako příznivec kopané můžu říct, že zdaleka není jedno, jestli sedíte od hřiště pět nebo padesát metrů. Není to souboj mezi příznivci sportu, kultury, bytů a silnic, ale nezbytný krok, abychom město posouvali dál.