Jedno z posledních dramat se v těchto dnech odehrálo v Ostravě. Obětí, která nakonec měla díky všímavým svědkům a pohotovým policistům obrovské štěstí, byl muž (63 let) z Novojičínska. Stejně jako v jiných podobných případech vše začalo telefonátem.

Volala mu žena s tím, že si na jeho jméno někdo z Liberce požádal o čtvrtmilionový úvěr. Aby si získala důvěru, řekla muži číslo jeho občanského průkazu, telefonní číslo i iniciály.

Důvěřoval

„Muž proto ženě důvěřoval. Následně mu sdělila, že musí své finanční prostředky vybrat a převést na rezervní účet, jinak budou vedeny jako peníze pocházející z trestné činnosti. Následně mu předala údajného kolegu, který se představil jako ochranná služba banky,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Jedna padesátikoruna váží 10 gramů. Zloděj jich ukradl 3500.
VIDEO: Velká pokladničková krádež v Ostravě. Zmizely padesátikoruny za 175 tisíc

Údajný bankovní expert potvrdil, že podobných případů v poslední době zaznamenali více. Dvojice mu poté doporučila, aby vybral peníze. Muž odjel ze Studénky do Ostravy-Poruby, kde v bance na pokladně vybral ze svých účtů 280 tisíc korun. Stačilo, kdyby se tehdy ženy za přepážkou zeptal, zda někdo na jeho jméno nepožádal o úvěr. To však neudělal.

Bezmezně důvěřoval ženě na telefonu, která s ním byla ve stálém ve spojení. „Řekla mu, že v průběhu jejich hovoru monitoruje, zda tyto podvody nedělá někdo z pracovníků banky. Zdůraznila, aby si celou věc nechal pro sebe,“ dodala Michalíková.

Bitcoinmat

Muž následně i s finanční hotovostí pokračoval do nákupního střediska v centru Ostravy, kde je umístěn bitcoinmat. Jakmile byl na místě, žena se s ním opět spojila. Následně mu byly posílány QR kódy, které měl dle instrukcí přiložit k bitcoinmatu. V té chvíli zasáhla ochranka nákupního centra, která pojala podezření, že muž nejedná o vlastní vůli.

Foto policejní razie jedné z předchozích letošních akcí na Svinovských mostech.
Další policejní razie na Svinovských mostech. Alkohol, drogy, hledané osoby

„Perfektní postřeh ochranky z nákupního centra zabránil vložení peněz. Muž byl hned informován, že se mohl stát obětí podvodného jednání,“ řekla Michalíková. Žena na telefonu ale vše slyšela. Znovu dotyčnému řekla, že peníze jsou označeny jako pocházející z trestné činnosti, a proto je musí vložit na rezervní účet. Vzápětí ho poslala do dalšího bitcoinmatu, který se nachází na jiném místě v Ostravě.

Všímavá žena

Zde zasáhla všímavá svědkyně, která zavolala policisty. Mezitím muž po telefonu mluvil s falešným bankéřem. Stačil provést osm vkladů v celkové hodnotě 186 tisíc korun. Falešný bankéř ho ještě telefonicky upozornil na možnost příchodu policistů. Varoval ho, že jim nemá věřit, protože oni neví, co se stalo. Vzápětí skutečně dorazili ochránci zákona, kterým bylo vše jasné.

Vražda v Bašce: Soud potrestal varhaníka, který v kostele ubodal kamaráda

„Jeden zavolal na telefonní číslo uvedené na bitcoinmatu. Popsal vzniklou situaci a díky této pohotové reakci se podařilo šest z osmi plateb zastavit. Další policisté se věnovali muži, který jim stále nedůvěřoval. Nemohl uvěřit tomu, že se právě on stal obětí podvodného jednání,“ řekla Michalíková.

Na místě bylo v té chvíli pět policistů v uniformě. Mezi nimi i Daniel Kocián a Daniel Zelníček. „Nechtěl se s námi bavit. Nevěřil, že jsme policisté. Byl úplně mimo. Naštěstí se nám podařilo většinu plateb zastavit,“ řekl Deníku Daniel Kocián.