Úřad práce dosud přijal asi 3900 žádostí zaměstnanců huti Liberty Ostrava o náhradu nevyplacené mzdy z celkového počtu 4815. V pátek začne úřad odesílat první příspěvky. Za tři měsíce stát počítá s tím, že na tyto účely vyplatí i s odvody asi 1,3 miliardy korun. Novinářům to po dnešním jednání s vedením huti a ostravského Úřadu práce řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Doplnil, že bude jednat s insolvenčním správcem Liberty o tom, zda bude potřeba delší než tříměsíční překlenovací období. Pokud ano, musel by se změnit zákon.

Úřad zaměstnancům vyplatí náhradu za mzdu, kterou nedostali za květen, červen a červenec. Pokud by bylo potřeba zajistit další podporu státu, musel by se podle Jurečky změnit zákon. Proto chce v příštích 14 dnech jednat se zástupci insolvenčního správce o tom, jak se situace vyvíjí. Pokud bude potřeba, je ministerstvo rychlou změnu zákona připravit, dodal.

Liberty Ostrava je v problémech od loňska. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Huť nemá peníze na mzdy. Do úpadku poslal hutní podnik Krajský soud v Ostravě v minulém týdnu, učinil tak na základě návrhu, který na sebe podala samotná společnost.

Většina ze zaměstnanců hutě požádala o náhradu mzdového nároku Úřad práce ČR přímo v prostorách školícího střediska Liberty Ostrava. Díky skvělé spolupráci s personalisty Liberty byly tyto žádosti ve většině případů podány zcela správně, což umožnilo rychlé schvalování a také rychlejší výplatu náhrady mzdového nároku jednotlivým zaměstnancům Liberty Ostrava.

„Všichni víme, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Obrovský respekt v tomto ohledu mají zaměstnanci Liberty Ostrava, kteří dali přednost svým kolegyním a kolegům, kteří jsou v nouzi, aby uplatnili svoji žádost jako první a mohli tak jako první čerpat pomoc. O nic nepřijdou ani ti, kteří žádají později, výše náhrady je stanovena až do 1,5násobku rozhodné částky za daný měsíc, což je aktuálně maximálně 65 011 Kč/měsíc,“ říká generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof a dodává: „Chtěl bych tímto poděkovat zvláště personalistům za vynikající spolupráci a svým kolegům za maximální nasazení a profesionalitu při pomoci v takto mimořádné situaci. Krizový scénář jsme měli připravený a teď jsme prokázali, že ho skutečně dokážeme realizovat. Postupně budeme odpovídat i další otázky zaměstnanců týkající se například rekvalifikací, předčasných důchodů nebo případných dávek. Do školícího střediska posíláme i naše specialisty na rekvalifikace, aby zaměstnanci na překážkách mohli toto období kvalitně využít. Rekvalifikace hradíme ze 100 %, lze je využít i za dobu trvání pracovního poměru a samozřejmě platí, že Liberty kvalifikovanou sílu protřebuje.“

„Všem, kdo se podílejí na řešení situace v Liberty Ostrava, skutečně patří velký dík. Věřím, že to společně zvládneme. Nejvíce bych chtěl poděkovat za solidaritu k rodinám v těžké situaci, kterou zaměstnanci Liberty projevili. Poděkování patří i kolegyním a kolegům z Úřadu práce, kterým se podařilo urychlit celý proces vyřízení žádostí a díky tomu začít v takto krátké době vyplácet mzdové nároky všem potřebným,“ doplnil za vládu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.