Předávání zkušeností spojené s kontrolou řidičů na silnicích křižujících katastrální území Novojičínska. Tak by se dala shrnout dopravní akce, které patřily ranní hodiny ve čtvrtek 20. března.

Do terénu během akce nevyrazili jen ostřílení policisté, ale také nováčci, jež se službou teprve začínají. „Rozhodli jsme se, že zkušení novojičínští dopravní policisté dohlédnou na silniční provoz a předají své zkušenosti začínajícím policistům z policejní školy z Holešova," potvrdil informaci tiskový mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Na několika stanovištích rozmístěných po našem okrese tak mohli řidiči narazit na početnější hlídky, než jsou zvyklí. „Říkal jsem si, co se to tu děje za manévry, že mě zastavila hlídka, kde bylo hned pět policistů. Až potom jsem si všiml, že několik z nich bylo docela mladých," okomentoval hlídku v Kopřivnici na ulici Severní jeden ze zastavených řidičů.

Společný výkon služby začal ve čtvrtek od časných ranních hodin a hlídky byly na více než deseti stanovištích až do oběda. Každého zastaveného řidiče čekala důsledná kontrola. „Zjišťujeme, zda řidiči nepožili alkohol či jiné návykové látky, dále také zda nepřekročili povolenou rychlost či nemají zákaz řízení a použili bezpečnostní pásy. Kolegové se navíc zajímají, zda zastavená vozidla nejsou nahlášená mezi odcizenými a také jestli osoby ve vozidle nejsou v pátrání," vypočetl úkoly hlídek jeden z mladých policistů.

Alkohol i drogy

A jaký byl výsledek velké kontrolní akce? „Při společné službě zjistili policisté během dopoledních hodin téměř čtyři desítky porušení předpisů v dopravě. Udělili devatenáct blokových pokut v celkové částce osm tisíc korun. Devět přestupků oznámili k projednání správnímu orgánu, jelikož řidiči nesouhlasili s jejich vyřešením přímo na místě," sdělil tiskový mluvčí policie.

Tak jako při každé podobné akci, i ve čtvrtek narazily hlídky na řidiče, jež před jízdou takzvaně požili: „Pod vlivem alkoholu, od 0,3 do 0,6 promile, hlídky zadržely čtyři šoféry. Jeden řidič terénního motocyklu pak jel pod vlivem omamných a psychotropních látek, navíc se spolujezdcem bez ochranných přileb a registrace motorky. Na pozitivní test uvedl, že je uživatelem marihuany."

Do konce měsíce března chystají policisté na Novojičínsku několik dalších cíleně zaměřených dopravních akcí na řidiče. „Naší snahou zůstává vyloučit z dopravy ty, co ohrožují ostatní účastníky provozu," dodal Petr Gřes.