Od loňského června nekontroluje v Příboře nikdo chod města a nevypadá to, že by se na tom mělo něco změnit. Práci místní samosprávy sice nedávno prověřili zaměstnanci Ministerstva vnitra České republiky, ti však zároveň požadují po místních zastupitelích řešení problému. „Hlavním důvodem té kontroly byla záležitost kontrolního výboru zastupitelstva,“ přiznal na poslední schůzi místních poslanců starosta Milan Strakoš a jedním dechem dodal: „Tato záležitost se dostala až na ministerstvo prostřednictvím stěžovatele, který si stěžoval, že kontrolní výbor nefunguje.“

Komunisté razatně odmítají dosadit někoho ze svých řad

Posledním předsedou byl komunista Antonín Mocek. Na tuto funkci však rezignoval v červnu 2008 a letos na jaře opustil i křeslo zastupitele. Očekávalo se, že opoziční zastupitelé z KSČM dosadí do křesla předsedy výboru opět někoho z vlastních řad. Ti to však od začátku razantně odmítají. „Nikde není napsáno, že to nemůže dělat kterýkoliv člen zastupitelstva z kterékoliv jiné strany. Nám to vadit nebude, protože horší už to být nemůže. Od nás platí, co jsme řekli. Absolutně nepřichází v úvahu, aby pana Mocka, který to dělal, někdo zaskočil,“ vyjádřil jasný postoj KSČM již na jaře zastupitel Miroslav Olšaník.

Výsledkem nedávné kontroly bude protokol a z něho vyplývající opatření, o kterých se bude debatovat na příštím zastupitelstvu. Na něm se také očekává přítomnost ministerských pracovníků, kteří žádají po příborské radnici jasné řešení. To nepadlo ani na poslední schůzi. „Jestli dneska padne nějaký návrh, byl bych samozřejmě raději,“ řekl před zastupiteli Strakoš. Nedočkal se však od svých kolegů ani slova, natož konkrétního řešení.

Starosta všem připomněl, že složili slib

Starosta zastupitelům zároveň připomněl, že před zahájením volebního období všichni skládali slib. „Ten slib je pro nás platný. To znamená, že musíme pracovat ve prospěch města Příbor. My sice ve prospěch města pracujeme, ale již rok nejsme schopni obnovit činnost kontrolního výboru. Je nutno se proto nad tím zamyslet,“ zdůraznil Strakoš s tím, že jestli má zastupitelstvo fungovat, musí mít obsazené nejdůležitější posty, a předseda kontrolního výboru mezi bezesporu patří.

I přesto, že se absence kontrolního výboru řeší v Příboře již patnáct měsíců, žádný politický klub konkrétní řešení na poslední zastupitelstvo nepřinesl. „Jak to tak vypadá, tak se brzo dostaneme do médií jako příklad, jak dobře funguje samospráva v České republice,“ podotkl sarkasticky starosta Strakoš. A reakce zastupitelů? Opět žádná.