VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osudy sudetských Němců po válce přiblíží besedy a výstava

Odry- Na duben připravilo Muzeum Oderska zajímavý program. Kromě výstavy Zapomenutí hrdinové se mohou místní obyvatelé těšit na přednášky Vysídlení sudetských Němců z Československa a Odsuny německých odpůrců nacismu z Československa po roce 1945.

30.3.2012
SDÍLEJ:

ZAPOMENUTÍ HRDINOVÉ, putovní výstava, se objevila například v Žatci. V dubnu bude také v Odrách. Foto: Archiv/Deník

Proč se právě v tomto muzeu bude hovořit o této citlivé stránce dějin Českého národa? „Jedním z důvodů je samozřejmě to, že Odry bývaly součástí Sudet, a pak také to, že právě v Odrách byla ta odbojová činnost ve čtyřicátých letech ze strany německé části místního obyvatelstva hodně aktivní,“ vysvětlil kurátor muzea Zdeněk Orlita.

První akcí bude přednáška Jiřího Kociana z Ústavu pro soudobé dějiny v Praze, a to na téma Odsuny německých odpůrců nacismu z Československa po roce 1945. Začátek je naplánován na 5. dubna v 15 hodin v prostorách Muzea Oderska na Kostelní ulici v Odrách. Mluvit se bude o osudech německých antifašistů z Československa, jež se různými způsoby podíleli na protinacistickém odporu nebo byli nacistickým režimem za své postoje pronásledováni, a o tom, jak vypadal jejich život po roce 1945, kdy byla v zemi silná protiněmecká nálada.

Od 16. dubna do 31. července tohoto roku bude v muzeu umístěna putovní výstava Zapomenutí hrdinové. Výstava je věnována německy mluvícím občanům bývalého Československa, kteří se dokázali postavit nacismu. „Součástí výstavy je i příběh paní Herty Sedláčkové, rozené Stachové, která se v Odrách narodila. Ve čtyřicátých letech, spolu s dalšími, pomáhala válečným zajatcům ze zajateckých táborů. Bohužel byla i s matkou prozrazena, pozatýkali je a připravili i poměrně velký monsterproces se „zrádci říše“. Ale potom, jak se fronta začala posunovat na západ, se od procesu upustilo. Nicméně, její maminka spáchala ve věznici v Novém Jičíně sebevraždu, tím pádem zabránila dalšímu vyšetřování, a zachránila tak životy mnoha dalších lidí,“ nastínil jeden z osudů odpůrců fašismu kurátor Orlita.

Poslední dubnovou přednáškou na toto téma bude Vysídlení sudetských Němců z Československa: geneze, průběh a perspektivy výzkumu. S tímto tématem přijede do oderského muzea 18. dubna na 16 hodin Adrian von Arburg z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Na programu je přehledné zmapování okolností a motivů, které vedly k nucenému vysídlení drtivé většiny německy mluvících obyvatel z českých zemí po roce 1945. 

Autor: Věra Růčková

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

/FOTOGALERIE/ Devětatřicetiletý Jakub Janda z Frenštátu pod Radhoštěm byl doposud známý hlavně jako vynikající skokan na lyžích, mimo jiné vítěz světového poháru.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení