Nápad se zrodil v hlavách Emila a Zdeňka Mateiciucových, podnikatelů, kteří se dlouhodobě zabývají historií Oder. Na posledním zasedání zastupitelů Zdeněk Mateiciuc přiblížil, jak vše vzniklo.

„Pan farář dělal pořádek v kostele na půdě a našel tam cedulku s názvem Irmgard Winkler Blumenhandlung. Hledali jsme a zjistili jsme, že domek, kde bylo květinářství, stával v dnešní Zámecké ulici. Stál jako pátý domek od hlavní cesty. Na konci války, když nás Rusi osvobozovali, dělali i nepěkné věci. Znásilnili dcery těchto květinářů. Spáchaly sebevraždu a pak i jejich rodiče - matka se podřezala, otec zastřelil. Je nám líto, co se dělo,“ uvedl Zdeněk Mateiciuc.

Slavnostní otevření terminálu Cargo 2 na letišti Leoše Janáčka, 20. října 2023, Ostrava.
Letiště v Mošnově jako důležitý uzel Evropy i Asie. Pomoci má nový terminál

S bratrem zjistil, že během asi dalšího půlroku po této události přišlo o život okolo pětačtyřiceti lidí. „Někteří spáchali sebevraždu, byli zastřeleni nebo něco někde vybuchlo. Tito lidé jsou pochováni na hřbitově, to víme, ale nemají žádný hrob. Takže by na hřbitově měl být památník a na něm jména těch lidí. Myslíme, že by si to zasloužili,“ dodal Zdeněk Mateiciuc.

Podobu Květinové cesty přiblížila vedoucí odboru školství Alena Zemanová. Začínat by měla u Květinové lávky u řeky Odry, pokračovat má k místu bývalého květinářství Irmgard Winkler, kde by byl památník v podobě části zdi domku a na zemi dva kovové květy. V chodníku od květinové lávky mají být zasazené kovové kostky s motivem květin a cesta skončí na hřbitově nedaleko kolumbária. „Tam by měl být ten památník tragicky zemřelých občanů v letech 1945 až 1946 v podobě květu se jmény obětí,“ sdělila Alena Zemanová.

Rodný dům Johanna Gregora Mendela ve Vražném-Hynčicích - 30. října 2023.
Kniha za 70 tisíc. Vražné chce vzácnost do Mendelova rodného domu. Běží sbírka

O náklady by se město podělilo s bratry Mateiciucovými. Ti by zaplatili památník v místě bývalého květinářství. Předpokládané náklady jsou 240 tisíc korun bez DPH. Město by platilo kostky v chodníku a památník na hřbitově, což bude stát asi 445 tisíc korun bez DPH. „Realizací Květinové cesty se město postaví čelem k událostem, které nelze vzhledem k historické pravdě opomíjet,“ poznamenal Zdeněk Mateiciuc. Všichni přítomní zastupitelé zahrnutí uvedené částky do rozpočtu odsouhlasili.