S přicházejícími státní svátky se lidé nejčastěji ptají, kde nakoupí a kde ne. Může za to zákon, který upravuje otevírací dobu obchodů o státních svátcích, kdy provozovny s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musí během svátku zavřít.

Jinak to je ale během menších státních svátků, kdy jsou obchody otevřeny tak, jak jsou zákazníci zvyklí. Mezi ty se zařazuje právě i 5. červenec, kdy se připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu a Den upálení mistra Jana Husa.

V pátek 5. července jsou obchody otevřené bez omezení. „Během svátků jsou naše obchody otevřené klasicky, jako v běžný prodejní den,“ uvedla Daniela Bratánková, tisková mluvčí řetězce obchodů Billa.

Hned následující den 6. července zůstává pro zákazníky rovněž bez omezení a lidé si tak mohou běžně nakoupit. V Polsku budou obchody 5. července i 6. července otevřené podle běžné otevírací doby, protože pátek není u sousedů státním svátkem.

Nejbližším státním svátkem v Polsku bude 15. srpna Nanebevzetí Panny Marie a 1. listopadu proběhne Svátek Všech svatých. Kromě uvedených svátků, jsou obchody v Polsku zavřené téměř každou neděli. I na to ale platí výjimky, kterým se říká „obchodní neděle“. Ty budou v letošním roce už jen tři - 25. srpna, 15. prosince a 22. prosince.

Během nadcházejících svátků si tak nakoupíte jak v Česku, tak i v sousedním Polsku.