VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevření první dálnice se blíží

Novojičínsko - Poslední dubnový den by měl pravděpodobně být pro automobilovou dopravu na Novojičínsku jedním z dnů s velkým D. Okres by měl dostat svůj první díl dálniční sítě.

27.1.2008
SDÍLEJ:

Na těchto pilířích povede dálnice přes část Vražného.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Ten den by měl být zprovozněn úsek dálnice D47 Bílovec - Ostrava, Rudná. „Stavba D4704 Lipník nad Bečvou - Bělotín bude zprovozněna v listopadu 2008 a stavby D4705 Bělotín - Hladké Životice, D4706 Hladké Životice - Bílovec budou zprovozněny v listopadu o rok později,“ upřesnil Pavel Kremitovský, náměstek ředitele pro projekt D47 z Ředitelství silnic a dálnic. Na stavbě se podle něj v současné době nevyskytují zásadní komplikace.

„Lze konstatovat, že se jedná o běžné technické a provozní situace,“ poznamenal.

Stavba všech tří dálničních úseků na Novojičínsku je v plném proudu, a to přesto, že na některé jednotlivé stavby nejsou vystavena platná stavební povolení. „Každá jednotlivá stavba dálnice má zhruba dvě stě padesát stavebních objektů a tedy stejný počet stavebních povolení. Stavební povolení nejsou všechna vydána před zahájením stavebních prací na úseku dálnice, zajišťují se průběžně v závislosti na plánu postupu realizace jednotlivých stavebních objektů,“ vysvětlil Kremitovský.

 

 

 

Bude se méně bourat?

NOVOJIČÍNSKO - Jedněmi z těch, koho se otevření dálnice D 47 příliš bytostně nedotkne, budou policisté z dopravního inspektorátu.

Podle vedoucího novojičínského dopravního inspektorátu Pavla Bayera má dálniční úseky na starost dálniční policie. „Dálniční policisté mají na starost dopravu i pořádek. Starají se o vjezdy a výjezdy, o parkovací plochy a další zařízení kolem dálnice,“ sdělil Bayer.

Ten se domnívá, že po zprovoznění dálnice by se měl snížit provoz na průtahu Novojičínskem, silnici I/48. „Hodně by se měl snížit provoz v zastavěných oblastech v Bravanticích a Klimkovicích. A domnívám se, že by také měl být, alespoň v těchto úsecích, úbytek dopravních nehod,“ doplnil Bayer. Právě úsek mezi Bravanticemi a Klimkovicemi policisté vyhodnotili jako jeden z nejnebezpečnějších na Novojičínsku.

 

Výstavba se dotýký obcí

Novojčínsko - Výstavba dálnice D 47 se dotkne také několika obcí Novojičínska. Některé z nich pociťují nárůst nákladní automobilové dopravy již nyní.

Skeptický pocit mají například v Kujavách. „Obec slouží v podstatě jako průjezdové místo, což vnímáme negativně. V minulosti jsme si na správě Silnic a dálnic stěžovali, nepomohlo to,“ uvedla starostka Kujav Anna Kellerová s tím, že průtah nákladní dopravy se již nyní negativně v obci podepisuje.

„Vozovky jsou zničené, je to vidět i na stavu domů. Kujavy nemají kanalizaci, vozovky jsou nezpevněné a těžká doprava jim také neprospívá. Nikdo nedal občanům pocit, že se o ně v souvislosti s výstavbou dálnice někdo stará. Jediné pozitivní stanovisko je, že se výstavba D 47 bude chýlit ke zdárnému konci. Měla by být ukončena v roce 2009,“ doplnila Kellerová.

Zda D 47 zasáhne i ceny pozemků, většina obcí nyní neví. „V Suchdole nad Odrou se to asi neodrazí,“ sdělil suchdolský starosta Richard Ehler. „Je faktem, že nás již nyní zatěžuje nákladní doprava, která znečišťuje ovzduší. Dálnice nevede zastavěnou částí obce a není z ní sjezd do Suchdolu. Pozitivní prvek vidím například v místě mostu přes dálnici na Kletnou, kdy vznikne v úseku půl kilometru také chodník. Právě úsek mezi Suchdolem a Kletnou je zejména v létě pěšími lidmi hodně frekventovaný. Chodník přijde velmi vhod,“ dodal Ehler.

Také starosta Velkých Albrechtic Josef Magera má na dálnici D 47 pozitivnější pohled. „Zlepší se tak připojení obce k okolnímu světu a přitáhne to i více investorů do průmyslové zóny,“ myslí si Magera, který je rád, že dálnice obec v podstatě těsně mine. „D 47 vede jižně od zastavěné části přes katastr,“ upřesnil.

Ve velké míře se dálnice dotkne i Bílova. „Jelikož vede přes obec i přivaděč, bude to na frekvenci dopravy velmi znát. Výstavbou asi šesti dálničních mostů se dotýká i obecních cest. Již nyní je znát zvýšený nárůst nákladní dopravy a znečišťování ovzduší,“ uvedl starosta Zdeněk Fusik, který vidí i určité plusy. „Vznikne i nové osvětlení, komunikace, na kterých se bude finančně spolupodílet i Ředitelství silnic a dálnic. V souvislosti s dálnicí je v obci větší zájem o výstavbu rodinných domů a D 47 umožní cestovat z obce do Ostravy za deset minut,“ dodal Fusik.

 

Vybudují hasičskou stanici

Novojičínsko - Novou hasičskou stanici nechají hasiči vybudovat kvůli rozšiřování dálnice D 47. Ta bude stát přímo u tunelu v Klimkovicích.

Půjde tak o jednadvacátou stanici v Moravskoslezském kraji. „Otevřena by měla být nejpozději do konce letošního roku, kdy se předpokládalo otevření celého úseku z Lipníku nad Bečvou až k polské hranici,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela a dodal: „Hasičská stanice bude zaměřena hlavně na zásahy na dálnici, včetně tunelu.“

Dálnice vyžaduje spolupráci hasičů v mnoha ohledech. „Jsme v kontaktu se staviteli tunelu, jak například ohledně protipožárního zajištění uvnitř tunelu, jako jsou únikové východy, SOS kabinky, podpovrchové vodní potrubí v celém tunelu sloužící hasičům,“ vyjmenoval Kůdela.

Hasiči se také připravují na budoucí zásahy na dálnici, především na dopravní nehody. „Dostatečně dlouho dopředu zkoušíme, zda v případě požáru či dopravní nehody či jiné mimořádné události v tunelu bude uvnitř zajištěno standardní spojení mezi zasahujícími hasičskými jednotkami profesionálními i dobrovolnými,“ podotkl.

Zásahy u dopravních nehod tvoří dlouhodobě dvanáct procent všech zásahů hasičů v Moravskoslezském kraji.

 

 

Aktuální stav realizace D 47 na území okresu Nový Jičín

Stavba D 4705 Bělotín - Hladké Životice

* Investor předal zhotoviteli staveniště pro provádění přípravných prací (archeologický a pyrotechnický průzkum) 23. května 2006.

* Stavební povolení hlavní trasy bylo rozděleno na tři části.

* Pro část hlavní trasy v úseku km 106,153 - km 114,300 a související stavební objekty nabyly stavební povolení právní moci 19. února 2007.

* Jsou podány všechny žádosti o stavební povolení.

* Vydáno 92 stavebních povolení v právní moci.

* Na stavbě jsou realizovány staveništní komunikace, zkušební piloty, geotechnická opatření, přeložky sítí, zakládání mostních objektů a souběžně probíhá záchranný archeologický výzkum a pyrotechnický průzkum, pracuje se na RDS.

* Pro tuto stavbu rozhodující přeložky VVN (SO 5402 a 5403) jsou provedeny, staveniště je uvolněno.

* Probíhají výkupy pozemků na trase dálnice. K 31. prosinci 2007 bylo vykoupeno a vloženo do KN 98 procent pozemků plochy trvalého záboru.

* V současné době probíhá jedno vyvlastňovací řízení na I. stupni.

Stavba D 4706 Hladké Životice - Bílovec

* Probíhá inženýrská činnost pro získání stavebních povolení.

* V dubnu 2006 bylo předáno staveniště zhotoviteli.

* Stavební povolení na hlavní trasu bylo rozděleno na 3 části.

* Stavební povolení na první část v km 124,250 - km 128,500 nabylo právní moci 29. srpna 2007.

* Stavební povolení na třetí část hlavní trasy v km 130,400 - km 135,93172 nabylo právní moci 17. května 2007.

* Žádost o stavební povolení na druhou část hlavní trasy byly doplněny, řízení pokračuje, předpoklad vydání stavebního povolení je březen 2008.

* Dále byly podány žádosti o stavební povolení pro všechny ostatní SO, 85 procent mělo nabýt právní moci do konce roku 2007, zbytek do dubna 2008.

* Na stavbě probíhají zemní práce, zakládání mostních objektů, betonáž mostních pilířů, jsou realizovány přeložky inženýrských sítí, dočasné i trvalé přeložky pozemních komunikací, pokračují práce na objektech dálniční kanalizace, průběžně jsou zpracovávány RDS.

* Probíhají výkupy pozemků jak na trase dálnice, tak i na přeložce silnice II/464. Ke dni 31. prosince 2007 bylo vykoupeno a vloženo do KN 98 procent plochy trvalého záboru stavby.

* V současné době probíhá 1 vyvlastňovací řízení na I. stupni.

Stavba D 4707 Bílovec - Ostrava, Rudná

* Na trase pokračují práce na mostních objektech, byl proveden CB kryt, montáž svodidel a protihlukových stěn, vegetační a terénní úpravy. * Tunel byl v celé délce proražen v obou tunelových troubách, sekundární ostění, izolace a nátěry jsou dokončeny, hloubené části tunelu jsou zasypány, dokončují se terénní a vegetační úpravy přilehlých svahů obou portálů. Proběhla pokládka CB krytu v obou tubusech, je instalováno osvětlení a pokračují práce na technologické části tunelu.

* Postupně probíhají přejímky a kolaudace dokončených stavebních objektů.

zdroj: www.viamoravica.cz

27.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT