VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřou se jindy nepřístupné památky

Novojičínsko - Začátek Dnů evropského dědictví, které letos zahájí město Příbor, klepe na dveře. Od pátku 10. září se otevřou dveře desítek památek, a to nejen v Příboře, ale také v několika dalších městech na Novojičínsku.

9.9.2010
SDÍLEJ:

Knurrův palác bude patřit k památkám, které se během Dnů evropského dědictví otevřou veřejnosti.Foto: Deník/Archiv

Již tento pátek, tedy 10. září, vypukne v rodišti slavného psychologa Sigmunda Freuda celoevropsky uznávaná kulturní akce nazvaná Dny evropského dědictví (EHD). Zatímco v minulých letech tuto oslavu památek zahajovalo vždy nějaké velké a významné město, letos se národního zahájení ujme Příbor, který se tak stane nejmenším pořadatelským městem v historii.

Hlavní myšlenkou Dnů evropského dědictví, jež jsou v České republice pořádány pravidelně od roku 1991, je zamyšlení se nad kulturním dědictvím naší země. K tomu má podle Petra Sedláčka, předsedy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které záštitu nad touto akcí převzalo v roce 1998, přispět skutečnost, že se pro veřejnost otevře co největší množství památek. „Jedná se nejen o zajímavé a výjimečné architektonické, archeologické a sakrální památky, muzea, galerie a knihovny, ale také o technické památky, militarie, budovy, objekty a prostory, v nichž je uchováno rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního majetku,“ uvedl Sedláček.

Základním rysem akce, která letos bude trvat od pátku 10.9. do neděle 19.9., je skutečnost, že návštěvníci dostanou možnost vidět to, k čemu se jindy dostanou jen stěží. Počet památek, jež otevřou své brány přesahuje tisícovku. Více než čtyři sta z nich bude navíc otevřeno zcela výjimečně. „Při EHD klademe důraz na to, aby v jejich rámci návštěvníci získali něco navíc, něco, co není zcela běžné,“ vysvětlil Sedláček. „Chceme tedy, aby se buďto dostali do objektů, které nejsou běžně přístupné, nebo do míst, kam se návštěvníci běžně nepodívají,“ doplnil Sedláček vzápětí s tím, že památky běžně přístupné zájemcům nabízejí alespoň doprovodné programy nebo zvýhodněné vstupné.

K vidění budou i nepřístupná místa

Z novojičínských měst se do Dnů evropského dědictví, kromě města Příbora, které je slavnostně zahájí, zapojí i Nový Jičín, Bílovec, Fulnek nebo třeba Štramberk. Ve všech zmíněných městech budou vedle běžně přístupných objektů zpřístupněna také místa, kam se lidé běžně nedostanou. Za zmínku určitě stojí například Pivovárenská studna, která se nachází ve Štramberku. Přestože jde o objekt jindy zcela nepřístupný veřejnosti, v sobotu 11. a neděli 12. září bude návštěvníkům zpřístupněna.

K dalším památkám, jež jsou běžně zcela uzavřeny, patří také Knurrův palác a Zvonice, takzvaná Černá věž, ve Fulneku. Oba tyto objekty budou k vidění o týden později, tedy od 18. do 19. září.

Také ostatní města nabídnou možnost nahlédnout do ne zcela běžných míst. Konkrétně v Novém Jičíně a Bílovci si občané budou moci prohlédnout radnice a věže kostelů. Pořadatelské město Příbor pak mimo jiné nabídne exkurzi po největší historické stavbě ve městě, piaristickém gymnáziu, nebo procházku městskou památkovou rezervací. „V rámci ní se návštěvníci podívají do míst, kam se běžně nedostanou,“ uvedl Milan Strakoš, starosta města Příbora, a dodal: „Jako velkou příležitost a tahák vidím možnost navštívit věž hlavního městského kostela. Do ní se totiž lidé dostanou maximálně dvakrát do roka.“

Seznam vybraných památek, které nejsou běžně přístupné veřejnosti

Štramberk:

Zvonice kostela sv. Bartoloměje - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 11. 9. – 12.9. 2010

Pivovárenská studna – památka zcela uzavřená veřejnosti
Otevřeno: 11.9. – 12.9. 2010

Fulnek:

Knurrův palác – památka zcela uzavřená veřejnosti
Otevřeno: 18. 9. – 19.9. 2010

Zvonice, Tzv. Černá věž – památka zcela uzavřena veřejnosti
Otevřeno: 18. 9. – 19.9. 2010

Bílovec:

Kostel Sv. Mikuláše – památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 11. 9. – 12.9, 13.9. – 17.9, 18.9. – 19.9.2010

Radnice – památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 11. 9., 13.9. – 17.9, 18.9.2010

Nový Jičín:

Radnice – památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 11.9.2010

Kostel Nejsvětější Trojice - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 11.9.2010

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 11.9.2010

Bašta městského opevnění - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 11.9.2010

Příbor:

Farní kostel Narození Panny Marie - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 10. 9 -12. 9. 2010

Kostel Sv. Františka Serafínského - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 10. 9 -12. 9. 2010

Kostel Sv. Kříže - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 10. 9 -12. 9. 2010

Kostel Sv. Valentina - památka běžně nepřístupná veřejnosti
Otevřeno: 10. 9 -12. 9. 2010

Vstup do všech výše zmíněných památek je po uvedené dny ZDARMA.

Autor: Jana Hromočuková

9.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení