V rodišti obrozence Františka Palackého se v letošním roce zapojili do řady dotačních programů, které měly jasný cíl: vytvářet zdravé životní prostředí cestou výsadby stromů a keřů.

První akce proběhly již na jaře, do dalších se místní obyvatelé pustili nyní, na podzim. U příležitosti posledních dvou dokonce vznikla partnerská smlouva, aby se do výsadby zapojilo co nejvíce lidí. Podepsali ji tak hodslavický sbor dobrovolných hasičů, zástupci Českého svazu chovatelů, členové Klubu českých turistů, Sokola, a také klubu důchodců a myslivecké sdružení a zástupce základní školy. „V závěru října proběhla výsadba na pozemku u tlakové stanice plynu za areálem zemědělského družstva. Zúčastnili se jí jak zástupci spolků, které podepsaly partnerskou smlouvu, tak obyvatelé napříč všemi věkovými skupinami. Zvláště potěšitelná byla účast mladší generace,“ sdělila starostka Pavla Adamcová.

V sadu byla vysázena více jak čtyřicítka ovocných stromků starých odrůd a sto kusů meruzalky alpské. Nechyběl také křest u základního kamene, kterého se zhostil nejmladší a nejstarší účastník.

Jen o pár dnů později proběhla další výsadba ovocného stromořadí, tentokrát v lokalitě polní cesty směrem na Hostašovice. V listopadový den si našli čas místní členové klubu důchodců a hodslavičtí chovatelé. „Do předem vykopaných děr bylo vysázeno čtyřiašedesát ovocných stromků, jabloní, hrušní a trnek a byla provedena jejich ochrana proti zvěři instalací plastových chráničů a ukotvení k dřevěným kůlům,,“ upřesnil místostarosta, Martin Repta, s tím, že stejné místo obohatily více jak tři stovky keřů.

Stromy a keře se však na Novojičínsku nesadily pouze v Hodslavicích. O nedávném státním svátku vznikla trnková alej v počtu více jak šest set dřevin v Jeseníku nad Odrou. Obec se tak připojila k celorepublikovému pokusu o rekord v sázení stromů. Na území Čech, Moravy s Slezska se jich o letošním 28. října zasadilo více jak pět a půl tisíce.