TÉMA OKRESU

Náměstí novojičínských měst jsou zase o něco hezčí. Může za to nejen klasická vánoční výzdoba, ale zejména městské vánoční stromy, které kolemjdoucím dennodenně připomínají, že čas Vánoc je již za dveřmi.

V letošním roce ten nejtradičnější symbol svátků, vánoční strom, zdobí všechna města Novojičínska. Zatímco některá mají stromky na náměstí uměle zasazené, jiná se rozhodla přizpůsobit přírodě a jako vánoční využila stromy již vysazené.

Tento způsob zvolilo například město Kopřivnice. Jako městský vánoční strom zde i letos posloužil ten, který byl kdysi vysazen v blízkosti fontány stojící před kopřivnickým kulturním domem. Podobně jako v letech předchozích jej i letos zdobí převážně světelné řetězy. Ty se rozzářily v neděli 5. prosince. „Stalo se v našem městě již takovou tradicí, že městský vánoční strom slavnostně rozsvěcí Mikuláš,“ informovala kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že nejinak tomu bylo i v letošním roce. Využít rostoucího stromu se rozhodli také v Bílovci nebo ve Štramberku. Oba městské vánoční stromy se shodou okolností nacházejí u místních kostelů. Ten bílovecký je k vidění v parku, konkrétně u kostela svatého Mikuláše, a podle vedoucí odboru kultury a sportu toto místo bude zdobit až do Tří králů. Ve Štramberku pak zabili dvě mouchy jednou ranou, protože kostel, u kterého vánoční strom stojí, se nachází v centru.

Kuriozitou mezi městy je Studénka. Ta má vánoční stromy hned tři. Jeden se nachází přímo na náměstí, druhý ve Studénce 1 a ten třetí ve Studénce Butovicích. „Chtěli jsme, aby své vánoční stromy měly všechny části našeho města,“ vysvětlil neobvyklý počet stromků tajemník studéneckého městského úřadu Jiří Moskala s tím, že v budoucnu by strom měl ozdobit také poslední městskou část, Novou Horku.

I v letošním roce se najdou města, jejichž centra zdobí stromy uměle vysazené. K těm patří například Nový Jičín. Výběr vhodného stromu zde měly na starosti místní technické služby. „V říjnu a listopadu dostávají naši zaměstnanci pár tipů, takže mají z čeho vybírat. Strom musí být blízko cesty, aby byl dobře přístupný. Samozřejmě musí být hezký a zdravý,“ nastínil kritéria, která musí budoucí vánoční strom splňovat Petr Hanzelka ze střediska veřejné zeleně Technických služeb města Nový Jičín. Nejvhodnějšího zeleného adepta nakonec zaměstnanci našli v mořkovských lesích. Z městského lesa pochází také smrk, jenž zdobí centrum Příbora. To oderské náměstí v tomto roce zdobí strom nikoli z městských lesů, ale od soukromé osoby z Dobešova. „Dostali jsme celkem tři nabídky od soukromníků a ty jsme posuzovali podle technické náročnosti. Nakonec jsme se rozhodli pro vzrostlý strom z Dobešova, který majiteli zavázel,“ vysvětlil ředitel Oderské městské společnosti Jaroslav Zdražil s tím, že majitel stromu dostane výměnou palivové dříví. Podle Zdražila je čím dál těžší najít skutečně krásný strom na Vánoce. „Ty pěkné jsou na hůře přístupných místech, kam se s technikou špatně dostáváme. V klasickém lese takový neseženeme,“ zamyslel se ředitel.

Vánoční strom v Odrách by měl, na rozdíl od většiny ostatních, které města odstraní nebo odzdobí již po Třech králích, na náměstí stát až do února. Také v dalších městech mají darované stromy. „Strom nám darovala paní, která bydlí téměř v centru města. Měla dlouholetý spor se sousedem, ktreý chtěl dlouhé roky, ať jej pokácí. Soused sice umřel, ale paní se rozhodla, že ho dariuje městu,“ sdělil vedoucí frenštátských technických služeb Pavel Stachura. I ve Fulneku, kde mají rozsáhlé městské lesy, zdobí náměstí darovaná douglaska. „Ten strom stál vedle objektu jedné firmy a majitel měl obavy, aby mu na jeho objekt nespadl. Tak jsme mu strom bezplatně pokáceli a on nám jej daroval,“ řekl Jan Danys, vedoucí Městských lesů Fulnek.