„K uzavření dolní brány došlo z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlila údajně jediný důvod opatření Lucie Drahošová z marketingovém oddělení Nemocnice Nový Jičín. „Během posledního roku došlo v Nemocnici Nový Jičín k více než pěti stovkám neoprávněných vniknutí do areálu nemocnice. V zájmu o bezpečnost pacientů i zaměstnanců jsme proto posílili ostrahu areálu, instalovali bezpečnostní signalizační systémy a také uzavřeli bránu ústící do ulice Purkyňova,“ pokračuje.

Během loňského roku musela v mnoha případech (190) v nemocnici zasahovat městská policie. „Ačkoliv chceme, aby naše nemocnice byla přátelská a otevřená všem návštěvníkům, musíme kvůli rostoucí agresivitě mezi lidmi, jenž se bohužel nevyhýbá ani naší nemocnici, zpřísnit bezpečnostní opatření,“ vysvětlil již dříve na webu Nemocnice Nový Jičín její ředitel Jan Káňa.

Brána je nyní průchozí pouze pro zaměstnance, kteří jsou vybaveni čipovou kartou. Nicméně zejména „přespolní“ pacienti a návštěvníci často parkují v přilehlých ulicích ve spodní části nemocničního areálu a automaticky přicházejí ke zmíněné brance. Její klika jim ale ke vstupu nepomůže.

„Proč je to zamknuté? Jak se tam dostaneme?,“ lamentoval před nedávnem mladý pár. Neboť dvojice okolí nemocnice neznala, vydala se automaticky podél jejího plotu. Tato trasa k hlavní bráně v ulici K Nemocnici měří skoro 900 metrů, což je pro mnohé pacienty a návštěvníky v pokročilém věku obtížně zdolatelná vzdálenost. Nijak překvapivým obrazem je zde momentálně i přelézání plotu fyzicky zdatnějšími návštěvníky.

„Obdrželi jsme i několik oficiálních stížností, na které vždy reagujeme a vysvětlujeme, že pouze díky tomuto opatření mají zaměstnanci ostrahy větší přehled o pohybu osob v areálu a mohou v případě potřeby snáze zasáhnout,“ přiznala Lucie Drahošová.

Zmíněný přehled o pohybu osob ochrankou příliš ale nekoresponduje s faktem, že se do nemocnice dá velice lehce dostat dírou v poničeném plotě, provizorně několikrát opravovaném (viz. snímek níže).

Díra v poničeném plotě je neoficiálním vstupem do areálu nemocnice.Zdroj: Deník / Adam Knesl

Kritika nepopulárního opatření přichází i z řad místních obyvatel. Svůj názor přišel sdělit do redakce Novojičínského deníku Stanislav Petr bydlící v blízkosti nemocnice. Odůvodnění nového opatření nebere jako přesvědčivé. „Vedení nemocnice se tu se svými argumenty dostává na tenký led. Tento vstup denně používaly stovky občanů a kromě zaměstnanců také přicházeli pacienti. Mnozí často o francouzských holích, či jiných pomocných pomůckách. Ti ostatní s problémy, které nejsou na první pohled zřejmé. Nikdo z nich zcela jistě není zdráv. Málokdo zde přichází s radostí, ale prostě proto, že musí. Proč to tedy zejména těmto lidem stěžovat,“ pokládá Stanislav Petr řečnickou otázku.

Připomíná, že město v minulosti postavilo most pro pěší přes nedaleký potok Grasmanku, čímž se nemocnice stala ze spodní části snadněji přístupná pro většinu občanů z největších novojičínských sídlišť.

„Argumenty, že byli napadeni dva členové ostrahy jsou neadekvátní. Nač tu tedy ostraha je? Přeci ne na to, aby posedávala někde v koutě. Jisté riziko toto zaměstnání předpokládá. Jestli není ostraha schopná nemocnici ochránit před několika bezdomovci, mělo by se nad tím vedení nemocnice zamyslet, rozhodně ale netrestat slušné lidi-pacienty,“ má jasno Stanislav Petr s tím, že k uzamknutí branky došlo v minulosti již několikrát, ale po tlaku a požadavcích občanů se vstup opět pro veřejnost otevřel.

„Pokud tedy v nemocnici zvítězí zdravý rozum, měl by se vstup spodní brankou, alespoň v době provozu ordinací od ranních do odpoledních hodin, otevřít,“ dodal.

Podle vyjádření nemocnice se v současné době změny ale nechystají. „Zrušení tohoto opatření momentálně nezvažujeme,“ konstatovala Lucie Drahošová.