Jedním z posledních pacientů, který se v bartošovické stanici zotavil ze svých zranění natolik, že se mohl navrátit zpět do přírody, byl roční samec luňáka hnědého. Tento středně velký dravec z čeledi jestřábovitých strávil v péči ošetřovatelů bezmála jeden rok.

„Tento jedinec byl do naší stanice přijat v září loňského roku ve špatném zdravotním stavu, s poškozeným opeřením a vykazoval znaky držení v zajetí. Během roční rehabilitace přepeřil, zdivočel a dostali jsme ho do velmi dobrého kondičního stavu,“ uvedli pracovníci záchranné stanice na svých webových stránkách.

Dalším zvířetem, které před pár dny vyměnilo uzavřené prostředí stanice za volné louky u řeky Odry, bylo mládě čápa černého. Narodilo se letos trvale handicapovanému čapímu páru, který již třetím rokem hnízdí v expoziční části stanice.

MONITORING ZVÍŘAT

Oba vypuštěné opeřence „ozdobili“ ochránci zvířat nejen jmény Josef v případě luňáka hnědého, a Václav u černého čapího mláděte, ale také vysílačkami fungujícími na systému GPS a GMS, aby mohli sledovat, jak se jim ve volné přírodě daří. „Pevně doufáme, že se dozvíme řadu dalších velmi cenných dat o jejich pohybu, tahové cestě nebo zimovišti,“ přiblížili k monitoringu bartošovičtí ošetřovatelé zvířat s tím, že sledování vypuštěných exemplářů s pomocí vysílaček se solárním napájením mohou provádět díky finanční podpoře z Nadačního fondu Lidé a zvířata se sídlem ve Frýdlantu nad Ostravicí.

„Tento nadační fond nás podporuje již třetím rokem a jeho zástupci, vedení jednou ze zakladatelek, paní Karin Borejovou, přijali naše pozvání a vypouštění se aktivně zúčastnili,“ poznamenali pracovníci stanice a dále dodali, že teritoriem obou ptáků je i nadále okolí místa jejich vypuštění, tedy oblast Poodří.