„Mezi jeho hlavní přednosti patří nižší radiační zátěž pro pacienta i personál, široký rozsah pohyblivosti vyšetřovacího ramene všemi směry, vysoká kvalita zobrazení a především zkrácení celkové doby vyšetření,“ uvedla tisková mluvčí novojičínské nemocnice Simona Součková. Klady a výhody nového přístroje ocení nejen pacienti, ale také ošetřující lékaři. „Široké spektrum moderního softwarového vybavení umožňuje provádět rekonstrukci obrazů v libovolných rovinách, různá měření a analýzy dat. Velký praktický význam má zejména možnost provedení rotační 3D techniky zobrazení především cév, ale také žlučových cest,“ popsal pozitiva primář radiodiagnostického oddělení Marek Velkoborský.

Nový přístroj za dvaadvacet milionů osm set tisíc korun zkvalitní diagnostiku zhoubných onemocnění a radiologové jej využívají i pro samotnou léčbu nebo součást léčby některých nádorových onemocnění. „Přístroj se používá například při embolizaci, chemoembolizaci, drenáži a dalších specializovaných terapeutických zákrocích v cévním řečišti, žlučových cestách, jícnu a tlustém střevě,“ doplnila informace mluvčí Součková.

Výstup z vyšetření pomocí nové angiolinky je v digitální podobě. Což znamená, že se výsledek nemusí fotit na filmy a záznam na elektronických datových nosičích je levnější a praktičtější. „Po zavedení systému PACS do nemocnice bude navíc možný okamžitý a snadný přístup k obrazové dokumentaci z jakéhokoliv počítače v nemocnici. Zároveň budou moci lékaři konzultovat nálezy i s jinými zdravotnickými zařízeními,“ dodal primář Velkoborský.

Léčebné zařízení se dočkalo tohoto nového přístroje po téměř patnácti letech. Nová angiolinka představuje pro novojičínskou nemocnici jedinečnou investici, protože se jedná o stroj, který patří k nejmodernějším této kategorie v České republice. „Celou investici jsme financovali z vlastních zdrojů. Zhruba do jednoho roku bychom chtěli pořídit ještě magnetickou rezonanci. Softwar nové angiolinky umožňuje rychlé porovnání vyšetření na různých typech přístrojů, což výrazně rozšíří možnosti diagnostiky a zajistí komplexnost našich služeb,“ uzavřel ředitel nemocnice Radan Gocal.