Uplynulo pětašedesát let od havárie amerického letounu B-24 Liberator s přezdívkou Flying Finger (Létající prst), který se vydal 17. 12. 1944 se svou skupinou na německý Oderstal. Jejich cesta vedla přes území Moravy na Slezko. Při přeletu Troubek na Přerovsku je však napadli němečtí stíhači. Pro posádku letounu s výrobním číslem 42–50953 to byla bitva na život a na smrt.

Stíhači zasáhli Liberator několikrát. Jeden z jejich nelítostných výpadů vyřadil třetí motor. Poté si s bombardérem hrají jako kočka s myší. Zavěsí se mu za ocas a nalétávají na něj. Letoun zasáhnou 20 milimetrovými granáty, které explodují uvnitř trupu a smrtelně zraní čtyři zadní střelce. Další členové posádky utrpí těžší a lehčí zranění ale statečně drží poškozený letoun ve vzduchu. Velitel poté vydá příkaz k opuštění stroje. Na padácích jej opouští celkem sedm letců, kteří postupně dopadnou v blízkosti Starojické Lhoty. Své životy tím sice zachránili, ale zajatecký tábor je neminul. Těchto sedm letců se konce války dočkalo.

Zbylí čtyři se zřítili společně s bombardérem za Palačovem. V troskách letounu se podařilo najít jejich ostatky a 20. prosince byly pohřbeny kousek od místa tragédie. Památníku se dočkali o dva roky později, 9. června 1946. Téhož roku vyzvedli ostatky američtí vojáci a převezli je do jejich domoviny, do spojených států.

Ani po pětašedesáti letech nezapomněli obyvatelé Palačova na letce, kteří položili své životy v cizině, daleko od domova. „Pietní akt tady byl proto, aby si lidé vzpomněli, že byla válka a nějací mladí lidé se tady obětovali, abychom byli zachráněni. Je třeba si takové události připomínat. Když už je to šedesát pět let tak proč v tom nepokračovat dál?“ vysvětlil předseda osadního výboru Palačova Miloslav Vahala. O pomník se stará obec společně se svými obyvateli. Bohužel, před časem někdo vrtuli z pomníku ukradl. „Vytvořila se maketa, která by měla být přesnou kopií vrtule Liberatoru, který tam spadl,“ dodal Vahala.

Součástí připomínky havarovaného bombardéru byla také výstava, kterou uspořádalo suchdolské muzeum ve spolupráci se členy Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, sekce vojenské historie. „My jsme tam ještě v květnu minulého roku dělali průzkum a to, co jsme nalezli dodatečně, části bombardéru a osobní věci letců, jsme prezentovali na té výstavě. Ten, kdo by měl větší zájem, má možnost je shlédnout v muzeu městyse. Tam se věnujeme celé bitvě i jednotlivým případům na Novojičínsku,“ uzavřel za vojenskou historii Petr Bartošík.

Posádka bombardéru B-24 s číslem 42–50953:

2nd Lt Philips Crossman – pilot, velitel letadla

2nd Lt Earl Kreps – druhý pilot

2nd Lt William McLain – navigátor

F/O Hugh Hanley – bombometčík

Sgt Leonard Geier – horní střelec

Sgt Lawrence Eidsmore – přední střelec

Sgt William White – spodní střelec

S/Sgt Valden Barnson – levý boční střelec

Cpl John Sainio – pravý boční střelec

Stg Bernard Freeman – zadní střelec

1 st Lt Jack Cody – zbrojíř letky, 11 člen