STAV PO ROCE

V lednu minulého roku vyhlásilo město výzvu týkající se provedení projektu nazvaného Revitalizace dřevěného kostela sv. Kateřiny ve Štramberku. K dnešnímu dni, tedy po zhruba roce práce, je památka skoro komplet opravená. „Současný stav kostela svaté Kateřiny je takový, že kostel je už z větší části opravený. Troufám si tvrdit, že teoreticky jsou práce již z osmdesáti pěti procent hotové,“ zhodnotil průběh dosavadních prací štramberský zastupitel Michal Dostál, který je s projektem revitalizace památky úzce spojen. „Tím, co chybí jsou jednak nějaké interiérové úpravy, vnitřní omítky a podlahy, a dále se musí dokončit také archeologický průzkum,“ pokračoval Dostál vzápětí.

Po skončení prací na samotném kostele přijde na řadu jeho blízké okolí. Přestože se v něm nachází starý štramberský hřbitov, který je již řadu let zanedbaný, podle informací Dostála jej žádné zásadní úpravy nečekají. „Práce na okolí hřbitova nebudou tak rozsáhlé jako na samotném objektu. Počítám s tím, že se dotknou jen chodníku vedoucího ke kostelu a jeho celkového odvodnění. Vše bude také nově oploceno, a to včetně nové vstupní brány do areálu,“ uvedl štramberský zastupitel.

Řemeslníci by se v areálu dřevěné památky měli vyskytovat do začátku května letošního roku. Právě k tomuto datu by všechny práce měly být dokončeny a revitalizovaný kostel předán zpět k užívání. „Firma by nám kompletně opravený kostel měla předat na začátku května, celkové ukončení projektu je potom naplánované na konec června,“ potvrdil Dostál a pokračoval: „Hned poté máme v plánu kostel pravidelně otevírat. Začneme tedy každý týden s pravidelnými možnostmi návštěv a soukromou prohlídku si bude možné objednat také na internetu,“ prozradil něco málo z plánů na zpřístupnění dosud uzavřené památky Dostál s tím, že v kostele sv. Kateřiny bude k vidění nejen historie kostela, ale také dokumentace z průběhu rekonstrukce a řada propagačních materiálů.