VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památné stromy nesou historii svého kraje

Novojičínsko – Míjeny, často nepovšimnuty, vyrůstají kolem nás. Přitom by mohly vyprávět historii celých měst i jednotlivců. Řeč je o stromech a speciálně o těch památných, které dorostly úctyhodných rozměrů a vztahují se k nim legendy i životní příběhy známých lidí.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Mohutný platan javorolistý je ozdou zámeckého parku v Bartošovicích.Foto: Archiv/Region Poodří

Jen na Novojičínsku je památných stromů přes osm desítek. Lze je najít v centrech měst, ale i uprostřed polí a na okraji lesů. Například kaštan J. G. Mendela ve Vražném se nachází ve svahu mezi poli a je viditelný již z dálky. V jeho okolí se vypráví, že jej tam v roce 1875 zasadil Johann Gregor Mendel se svou sestrou Theresií. Mendel semenáček stromu dovezl údajně ze zahrady Opatství augustiniánů v Brně. Strom rostl a rostl a postupně pod jeho korunou nalézali stín lidé pracující na poli a nyní také turisté. V loňském roce totiž bylo u stromu instalováno zastavení s krytým posezením, informační tabulí a mapou.

Dalším zajímavým stromem na Novojičínsku je platan javorolistý v zámeckém parku v Bartošovicích. Jedná se o největší živý organismus v České republice. Obvod jeho kmene je 780 centimetrů a výška 36 metrů. „Po smrti životní družky Josefa Jiřího Meinerta, který působil v Bartošovicích, hraběnky Josefíny Pachtové, nechal Meinert, který zemřel o deset let později, jako výraz věrné lásky, postavit hrobku a na jaře příštího roku vysadit u zámku před oknem své pracovny strom, dovezený z Anglie. Byl stejně vzácný a nevšední jako Josefínina osobnost,“ praví pověst uveřejněná na internetových stránkách Regionu Poodří. Strom byl 27. října 2010 přejmenován na Josefínin kaštan.

To je jen malý vzorek stromů, které lze spatřit snad ve všech koutech Novojičínska. Některé již však podlehly zubu času a lidé už je neuvidí. To je případ také Hücklova jedlovce, který stával v areálu stejnojmenných vil v Novém Jičíně. Býval vysoký 18 metrů a jeho obvod činil 483 centimetrů. K odstranění došlo poměrně nedávno, v lednu 2009.

Do letošního roku bylo, podle statistiky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, pokáceno celkem dvanáct památných stromů, nejčastěji kvůli nemocem či rozsáhlému poškození.

Autor: Věra Růčková

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení