Desku slavnostně odhalili ve středu 2. listopadu při oficiálním otevření Obchodního centra Javor v Novém Jičíně starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký a vlastník společnosti Thanh Thang Mai, spoluvlastník společnosti Vifina Delta, která je vlastníkem obchodního centra. Odhalení pamětní desky na stěně nedaleko vstupu do obchodního centra byla přítomná rovněž manželka generála Hlaďa Božena Hlaďová.

Místopředseda Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína Pavel Wessely pro Deník připomněl, že pamětní deska věnovaná generálu Jaroslavu Hlaďovi, byla již kdysi součástí bývalé stavby. „Ta deska byla kdysi umístěná tady na schodišti,“ poznamenal Pavel Wessely.

Zimní stadion Kopřivnice.
Drahé energie, zimní stadiony na Novojičínsku zatím odolávají. Jak dlouho

Poté bývalý starosta Nového Jičína Pavel Wesselý dodal, že v místě dnešního obchodního centra kdysi byl areál s měšťanskou školou. „V zahradě té školy byl domek, ve kterém se v rodině tehdejšího školníka Jaroslav Hlaďo narodil. Je to v podstatě na tomto místě. Škola byla docela významná, v poválečné době se z ní pak stala takzvaná zvláštní škola,“ řekl Pavel Wessely s tím, že celé místo bývalo v minulosti zajímavým koutem města, které o něj kvůli nové výstavbě přišlo.

Pavel Wessely ještě doplnil, že pamětní deska věnovaná generálu Hlaďovi vznikla v roce 2003 k devadesátému výročí jeho narození. Impuls k jejímu vzniku dal prýávě Klub rodáků a přátel města Nového Jičína, finančně akci podpořilo město. „Současný nový majitel objektu se zachoval seriózně. Desku jsme po dobu rekonstrukce uchovávali v klubu rodáků, on slíbil, že ji nechá umístit, což se dnes stalo,“ uzavřel Pavel Wessely.