Je jedním z mála rodáků, kteří prožili v Krnově také období druhé světové války. Narozeninová oslava paní Zebišovou zastihla v krnovském domově seniorů.

Paní Hildegarda se narodila v Kostelci (dnes část Krnova). Její životní příběh se podařilo s pomocí rodiny zaznamenat, když slavila sté narozeniny. Její rodina bydlela v reálu továrny bratří Dudelů, kde byl její otec zaměstnán jako strojník.

Nádraží Krnov Cvilín po celkové rekonstrukci bylo 30. září slavnostně předáno cestujícím.
To je rozdíl! Podívejte se, jak prokouklo nádraží Krnov Cvilín

„Měla pěkné dětství. Často vzpomínala, jak se v létě koupali v řece a v náhonu. V zimě tam bruslili, jak pořád byli venku,“ uvedl její syn Zdeněk Zebiš. Do základní školy chodila v Kostelci, pak v Krnově. Absolvovala klášterní školu pro dívky. Sídlila v domě, kde je dnes Charita Krnov. Tam učili dívky kromě domácích prací také vést účetnictví a psát na stroji. Díky tomu získala práci v účtárně firmy Tuchhaus Schulhaber. Šlo o zásilkový obchodu s textilem na krnovském náměstí.

Paní Hildegarda Zebišová se narodila v Krnově Kostelci 10. listopadu 1919. Sté narozeniny oslavila v Domově pro seniory Krnov.
Paní Hildegarda Zebišová žije v Krnově už sto let

Její zaměstnavatel židovský obchodník Adolf Schulhaber po Mnichovu opustil Krnov, ale život si tím nezachránil. Byl zavražděn nacisty v koncentračním táboře. Za války paní Hildegrada pracovala na radnici v matrice. Po válce se stala administrativní pracovnicí ve firmě Sedia, předchůdkyni nábytkářských závodů UP Krnov. Zůstala zde jen do znárodnění v roce 1947.

V tomto roce se vdala za Josefa Zebiše, technického úředníka ve Strojosvitu, a přestěhovala se z Kostelce do Krnova. Od té doby až dodnes má trvalé bydliště v Jiráskově ulici v Krnově. Po narození dvou chlapců a dívky zůstala v domácnosti. Od roku 1967 pracovala jako obchodní referentka zahraničního obchodu v Investě AG, pozdějším Strojimportu. Po smrti manžela v roce 1988 pobývala střídavě u syna a dcery, kteří emigrovali do Německa. Každé léto ale trávila v Krnově. Od prosince 2017 žije v Domově pro seniory Krnov.

Na obchvatu Krnova je zatím omezená rychlost na padesát kilometrů v hodině. Po kolaudaci tudy budou auta jezdit až devadesátkou. Listopad 2021.
Na obchvatu Krnova se bourá. Lidé přitom už v roce 2015 upozorňovali na rizika

„Maminka celý život sportovala. Její vášní bylo lyžování. Tomu se věnovala nejen v Kostelci na Bezručově vrchu, ale jezdila do Jeseníků, Karlovy Studánky, na Praděd. Lyžovala do pozdních let, i kolem devadesátky si ještě vyjela na běžkách. Celý život také jezdila na kole, už v mládí se z Kostelce dopravovala do práce jen na kole. Kolo jsme jí zakázali, když měla 93 nebo 94 let, protože bourala,“ prozradil o paní Hlidegardě Zdeněk Zebiš s tím, že i po devadesátce ráda chodila na krnovské koupaliště.

„Měla hodně přes osmdesát, když sama procestovala Evropu a navštívila i Izrael nebo Jordánsko. S radostí se starala o zahrádku, kde měla krásnou skalku,“ popsal aktivní život Hildegardy Zebišové její syn. Že by aktivita byla receptem na dlouhověkost?