Na sobotu 11. dubna připadá Světový den Parkinsoniků, na který připravilo neurologické oddělení novojičínské nemocnice ve spolupráci se Společností Parkinson dvě přednášky. Ty si mohou zájemci vyslechnout ve čtvrtek 9. dubna v ostravském knihkupectví Librex. Společně s fyzioterapeutkou Danou Šigutovou představí primář neurologie Pavel Ressner komplexní program péče o parkinsoniky v novojičínské nemocnici a následné rehabilitační péče v jejím detašovaném pracovišti Nemocnici Vítkov. „Parkinsonovu nemoc sice neumíme úplně vyléčit, ale dokážeme většinou účinně pozitivně ovlivnit její příznaky, a tak zlepšit kvalitu života trpících pacientů. V tom jim často musí pomoci i jejich rodina a přátelé, kteří často sami potřebují poradit, jak na to,“ řekl primář Ressner.

Řada nemocných trpí třeba jen lehkými potížemi, které dlouhou řadu let nejeví tendenci ke zhoršení a léčbou je lze prakticky odstranit. Mnoho pacientů chodí i přes tuto nemoc nadále do práce a žijí životem jen nepatrně odlišným od života zdravých lidí. Tomu nasvědčuje i fakt, že mezi postižené touto nemocí patřila například herečka Katherine Hepburn, papež Jan Pavel II. či boxer Muhamad Ali a americký herec Michael J. Fox. Přesto musejí parkinsonici překonávat mnohé těžkosti a pravidelně užívat léky. „Vývoj choroby je u každého individuální a příznaky u některých pacientů mohou být velmi výrazné s těžkým dopadem na kvalitu života,“ doplnil primář.

Společnost Parkinson má po celé republice několik svých klubů. K tomu nejbližšímu musejí lidé z Příbora, Valašského Meziříčí či Kelče do Ostravy, Olomouce či Zlína. V Novém Jičíně se tak členové Klubu Parkinson Ostrava snaží už několik měsíců pro parkinsoniky zavést pravidelné hodinové cvičení. „Chceme v přijatelných prostorách rozběhnout hodinové cvičení v týdenním intervalu. Zhruba deseti lidem by se zde věnovala odborně vyškolená cvičitelka,“ uvedl Miroslav Zelenka, který za touto iniciativou stojí. Současně prozradil, že se jistá možnost již rýsovala, bohužel z ní však sešlo. Podle Zelenky bude třeba pro bezplatné cvičení ještě hodně věcí udělat. „Jelikož je naše organizace nezisková, odpovídají tomu i možnosti financí. Pokud to vyjde, uhradí cvičení z dotací a darů Společnost. Když to nevyjde, půjdeme shánět sponzory,“ nastínil další plány Zelenka.

Bezplatné cvičení pro parkinsoniky by bylo v Novém Jičíně velkou výhodou. Nemocní lidé by jednak nemuseli dojíždět do větších měst a navíc by se cvičením zlepšil i jejich zdravotní stav. „Projevy nemoci mohou připomínat opilého člověka, špatně srozumitelná může být při pokročilejším stádiu také mluva, tedy tichá a nevýrazná. Cvičení však přispívá ke zlepšení kondice, zpomalení vlivu nemoci a udržení nemocných ve společnosti, čímž zmenšuje jejich izolaci od ostatních,“ upozornil Zelenka. „Kdyby někdo z veřejnosti věděl o nějaké cvičitelce či prostorech, velice rádi bychom pomoc uvítali,“ dodal na závěr.