Nová pravidla začala už platit. „Změny si vynutila svízelná dopravní situace v oblasti, na kterou si stěžovala řada občanů,“ vysvětlil novojičínský tiskový mluvčí Josef Gabzdyl. Asi nejcitelněji pocítí řidiči to, že Slovanská ulice je od 1. července jednosměrná, a to ve směru od města až po ulici Boženy Němcové. Na ulici vznikne dvacet parkovacích míst na parkovací kotouč. Řidiči zde budou moci bezplatně parkovat tři hodiny. „Tato doba by snad mohla stačit pro návštěvy pacientů i na různá vyšetření. Lokalita byla dopravně problémová, od úprav si slibujeme zklidnění dopravy a více možností pro parkování,“ uvedl místostarosta Milan Šturm.

Místní obyvatelé či podnikatelé se však vyhraženého stání nedočkají. „Zvažovali jsme to, ale hodně silně zněly hlasy, upozorňující na to, že zde působí mnoho institucí, což by mohlo přinést problémy. Po roce zkušeností se rozhodneme, zda abonentní a rezidentní parkování zavedeme,“ zmínil místostarosta.

Městská policie bude v prvních týdnech shovívavá a chybujícím spíše vysvětlovat a pomáhat. Poté však bude neukázněné řidiče tvrdě postihovat. „Mnoho řidičů jezdí po paměti a na značky se moc neohlížejí. Proto se lehce mohou ocitnout v protisměru. Ale také loni trvalo několik týdnů, než si na změny všichni zvykli a v současnosti máme dobré ohlasy. Věříme, že podobně tomu bude i nyní,“ vysvětlil Šturm.

O změnách informují letáčky, které si lze vyzvednout v informačním centru na Úzké ulici nebo v kanceláři MHD na Sokolovské ulici, pro místní takzvaný dům složek. „Zde si lidé mohou zakoupit i parkovací hodiny. Informace jsou rovněž na internetových stránkách města i na stránce Nového Jičína na Facebooku,“ uzavřel Gabzdyl.