V beskydské vesnici na úpatí Radhoště a Velkého Javorníku s necelými třemi tisícovkami obyvatel mají pro turisty několik větších parkovišť - označená jsou P1 až P4. „První tři jsou soukromá, čtvrté je obecní, záchytné,“ upřesňuje starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Nejvyšším místem v obci, kam se dá vyjet bez postihu, je Ráztoka, odkud je takřka na dosah horský park Tarzanie, nástupní stanice lanovky na Pustevny i Knížecí cesta vedoucí stejným směrem. Soukromník tady vybírá 100 korun, kdo přijede po 15. hodině, má 20 korun slevu. Motorkáři platí 80, invalidé - ZTP 60, za karavan a dodávku nad pět a půl metru délky chce 160 a za autobus 320 korun za kalendářní den.

Parkování ve Štramberku, kde se smí a kolik to stojí? 2. 5. 2024.
Jak a kde zaparkovat ve Štramberku? Otázka trápí tisíce turistů

Parkoviště P4 zřídila radnice o kousek níže. Kapacitu má asi 70 stání na zpevněné části a až 500 míst na vedlejší zelené louce. „Funguje druhou sezonu, ale kromě dnů, kdy jsou velké akce v Trojanovicích nebo na Pustevnách, tam moc lidí nejezdí. I z toho důvodu jsme tam nechtěli beton a dlažební kostky na celé ploše,“ vysvětlil starosta Novotný. Připomněl, že součástí parkoviště je i sociální zařízení.

„A dosáhli jsme na dotaci, díky níž tam letos přibude stellplatz – čili stání pro karavany, které se zde budou moci napojit na elektřinu a vodu,“ poznamenal. Historicky na tomto pozemku auta stávala, obec ho od soukromého vlastníka koupila, aby zde vybudovala záchytné parkoviště. Účtuje na něm také stovku na den, přičemž prvních třicet minut je zdarma. Karavany či autobusy platí tři stovky. „Parkování je koncepčně vyřešeno a problémy s ním nemáme,“ pochvaluje si trojanovický starosta.

Jistebnický čtvrtmaraton, půlmaraton i maraton povede CHKO Poodří, 6. 5. 2024, zdroj: Jistebník v pohybu
Jistebnický půlmaraton láká rodiny a myslí na dobročinnost

Možnost odstavit vozidlo je také mezi zdejší školou a supermarketem, to však podle Novotného připadá výletníkům k horám daleko. Stejně jako prostranství před bytovkami. Časově omezené parkoviště, od pondělí do pátku mezi 7. a 18. hodinou maximálně na dvě hodiny zdarma, vzniklo u zdejšího turistického informačního centra. U hotelu U Kociána umožnila obec provozovateli, aby si vyhradil stání pro klienty, a podobné je to také u dalších ubytovacích zařízení.

Pavel Urbančík vytvořil model vojenské V3S s vlastní osobou v kabině šoféra, 4. 5. 2024.
VIDEO: Modeláři v Kopřivnici: Nadšenec vytvořil sám sebe ve vétřiesce z vojny

Starosta zmínil také neoficiální, neplacené odstavné plochy na Pidnuli nebo u hospůdky Na Žabárně, která je už ale v katastru Frenštátu pod Radhoštěm. A také na točně Pod Javorníkem, kde se vyskytly určité trable. „I po doplnění dopravním značením, aby se tam mohly lépe otáčet autobusy, je to někdy komplikované. Občas tam posíláme policisty,“ doplnil. „Jen ojediněle se stane, že někdo zaparkuje před obecním úřadem, sundá ze střechy kolo a vyrazí na výlet,“ uzavřel starosta Trojanovic Jiří Novotný.