Parní stroj pracovníci muzea objevili loni na podzim náhodou v depozitáři. Nechali jej odborně zrenovovat a zanedlouho jej na vlastní oči bude moci spatřit široká veřejnost. Stroj se totiž má stát součástí připravované stálé expozice, která má přiblížit vzhled a život Nového Jičína v 19. a 20. století. „Bude ozdobou expozice a pevně věřím, že se nám podaří tento stroj dostat i do seznamu kulturních památek České republiky,“ poznamenal Radek Polách z Muzea Novojičínska.

Nad parním strojem se údajně rozplýval i Tomáš Flimel z Brna, expert na technické památky, na nějž se Polách obrátil kvůli určení přibližného původu. Podle Flimla se jedná o naprostou raritu. Šestimetrákový stroj stojatý jednoválcový parní stroj z litiny má ozdobné hlavice výztužných sloupků, a je zřejmé, že se v tomto případě nejednalo o žádnou sériovou výrobu. Na renovaci pracoval společně se svým synem a dalším kolegou více než tři měsíce.

Přesný původ stroje Fliml neurčil a nezná jej ani Polách. „Nevíme, od kdy parní stroj byl v depozitáři, protože pochází z německých prvorepublikových sbírek, ke kterým scházejí inventární knihy. Ale když už tehdy měli důvod parní stroj přestěhovat do muzea, tak asi nešlo o běžný kus,“ řekl a hned dodal, že možná jde o první parní stroj v Novém Jičíně, který v roce 1832 spustil továrník Döpper ve své textilce na nynější Tyršově ulici. Pražské Technické muzeum vlastní nejstarší parní stroj až někdy z poloviny devatenáctého století. „Určitě se pokusíme zjistit původ našeho stroje a snad se potvrdí naše mínění, že novojičínský je ještě starší než pražský,“ dodal Polách, jenž předpokládá, že první návštěvníci uvidí parní stroj na začátku příštího roku.

JOSEF GABZDYL, IVAN PAVELEK