Do areálu trojanovického jezdeckého klubu se v sobotu 31. července sjelo přes sto členů rodiny Strnadlů, která své kořeny zapustila od devatenáctého století v nejrůznějších koutech planety.

Vůbec poprvé do rodného kraje svých předků přijela Grace Morrow, jejíž prababička, Anna Hulenová, z Trojanovic odešla společně se svým manželem Šebestiánem, v roce 1874. Cestu na setkání si našli také příslušníci rodu Strnadlů z Texasu či ze Slovenska.

„Jsem velice rád, že se nás sešlo tolik,“ neskrýval radost Drahomír Strnadel, který se před sedmnácti léty se svou sestrou Hanou Jurčákovou pustil do organizace rodinných setkání. „Je to taková kopie srazu v Texasu, kde mají Strnadlové sraz každý rok. Jmenuje se to Reunion a vždycky je to u někoho doma,“ přiznala Jurčáková.

Na letošní setkání připadlo přesně sto let od narození Antonína Strnadla, známého malíře, úzce spjatého z Valašskem, což se promítalo do jeho tvorby. „K tomuto výročí byl vydán také soubor pohlednic,“ poznamenal Drahomír Strnadel, mezi blízkými oslovovaný staříček.

Avšak opravdu nejstarším účastníkem srazu byl Václav Strnadel, bratr uznávaného umělce, který letos oslaví úctyhodných jedenadevadesát let. „Překvapuje mě, kolik nás je, a kolik Strnadlů se dovede dát dohromady. Opravdu je nás hodně,“ podivoval se Václav Strnadel, jež svoji dlouhověkost připisuje především životu stráveném na vesnici.

Ten se svou manželkou letos slaví šedesát let společného života.

Páté setkání Strnadlů přineslo také jeden velký návrat. Grace Morrow předala Drahomíru Strnadlovi růženec, který se v její rodině dědil z generace na generaci. Z rodného místa si ho odvezla na druhý konec světa Anna Hulenová. Ta ho posléze darovala pro štěstí svému synovi Michaelovi, který narukoval do novozélandské armády a během 1. světové války působil ve Francii, kde byl těžce zraněn.

Po svém návratu ho i on daroval své nejstarší dceři Jean a od té se dostal do rukou její nestarší dcery, Grace Morrow. „Grace si nyní přeje, aby se růženec její prababičky navrátil z Nového Zélandu zpět do vesnice, ze které vzešel,“ poznamenal Drahomír Strnadel.

Účastnící víkendového setkání navštívili také památník bratrů Strnadlů a Jana Knebla v Trojanovicích, připravena byla také výstava knih s ilustracemi Antonína Strnadla a obrazů akademického malíře Pavla Strnadla. V neděli sraz pokračoval zájezdem do Památníku Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově.