Ukázkové letní počasí nepřináší jen radosti, ale také řadu starostí a komplikací. Své o tom ví v posledních dnech v Nemocnici Nový Jičín, kde zaznamenali nárůst počtu pacientů, kteří vyhledali pomoc lékaře kvůli obtížím způsobeným vysokými teplotami.

„Jednalo se hlavně o seniory, z nichž někteří museli být hospitalizováni na interním oddělení. Tropické teploty však působí i neurologické potíže, a tak například na neurologické ambulanci bylo jen od pátku 28. července do středečního odpoledne z těchto důvodů ošetřeno dvacet pacientů, z nichž dvanáct muselo být přijato k hospitalizaci na neurologické oddělení,“ potvrdila Deníku mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

KOLAPSY I ZÁCHVATY

V důsledku dehydratace se projevily potíže v podobě cévních mozkových příhod, epileptických záchvatů nebo kolapsových stavů.

Zdravotnický personál zejména z neurologie počítá s tím, že obdobná situace bude na oddělení i v nejbližších dnech. „Jak říkají předpovědi, vysoké teploty se mají udržet zřejmě do konce tohoto týdne. Zvýšený nápor pacientů však očekávají i po tom, co dorazí ochlazení, neboť samotná změna počasí a výkyvy teplot jsou pro lidský organismus mnohdy i více zatěžující,“ varuje mluvčí novojičínské nemocnice.

Třicítky na teploměru doprovázené minimálním deštěm jsou rizikové na požáry v přírodě.

Když se k tomu připojí lidská nešikovnost, tak je oheň na střeše. Vyprávět by o tom mohli v Blahutovicích, místní části Jeseníku nad Odrou. V úterý dopoledne zde požár nechtě založil postarší včelař. „Začalo to nevinně. Seniorovi, který chtěl uklidnit své agresivní včely, vypadl během úterního dopoledne z kuřáku uhlík.

Než stačil včelař zareagovat, oheň se rozšířil po suché trávě. Zanedlouho začal olizovat stěny a střechu bývalého kravína, který dnes slouží jako sklad nábytku,“ popsal nehodu Petr Kůdela, mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

Do Blahutovic okamžitě vyrazily čtyři jednotky hasičů jedna profesionální ze stanice v Novém Jičíně a tři jednotky dobrovolných hasičů.

DOBRÝ KONEC

„Hasiči dostali oheň na ploše 400 metrů čtverečních a na střeše kravína pod kontrolu během devíti minut, dohašování, doprovázené kontrolami zasažených míst termokamerou, jim zabralo půlhodinu,“ uvedl dále Petr Kůdela s tím, že celkovou škodu tak mohl vyšetřovatel požáru HZS MSK předběžně stanovit jen na „lichotivých“ pět tisíc korun. Neopatrný včelař vyvázl bez zranění.

Nejčastěji v těchto horkých dnech ale hasiči nevyjíždějí k požárům, ale k likvidaci agresivního hmyzu.

Na rozpálené ulice reagují také města, která do ulic posílají kropící vozy, aby alespoň na chvíli snížili prašnost a ochladili dlažbu a komunikace. Jak sdělila mluvčí Nového Jičína Marie Machková, během dne zde musí řidič zvládnout tři až čtyři okruhy.

Nejčastěji zajíždí do centra a do lokalit, kde je vysoká frekvence lidí, jako je nádraží, náměstí a sídlištní zóny. „Auto s vodou vyjíždí zvlhčovat vzduch každý den, kdy teplota vystoupá nad 26 stupňů Celsia,“ řekl vedoucí střediska místních komunikací novojičínských technických služeb Petr Slotík.

Podle meteorologů má tropické počasí vydržet v severovýchodním koutu republiky minimálně do konce týdne. Nevylučují také občasné bouřky.