Vůbec prvním, kdo na Novojičínsku a dokonce i v kraji realizoval svůj projekt s pomocí dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko, bylo město Příbor. „Naučná trasa pro turisty, která tam vznikla a spojuje městské pamětihodnosti, je prvním ukončeným projektem s proplacenou dotací,“ uvedl Michal Sobek, tiskový mluvčí Regionální rady regionu Moravskoslezsko a upřesnil, že Příbor obdržel necelých 1,9 milionu korun, které pokryly 92,5 procenta výdajů projektu.

Podle Sobka počet realizovaných projektů roste, a to i díky tomu, že k rozvoji Moravskoslezska má v letech 2007–2013 přispět až 716 milionů eur z ROP Moravskoslezsko. Ty navíc doplní dalších 126 milionů eur z národních veřejných zdrojů, což je podle současného kurzu více než dvacet miliard korun. V rámci vyváženého přerozdělování poměrná část těchto peněz doputuje také na Novojičínsko. Záleží samozřejmě ale hodně na snaze místních žadatelů. „Důležitým kritériem při hodnocení projektů je jejich přínos pro region. Přítomnost evropských dotací by proto měli pocítit všichni zdejší obyvatelé,“ vysvětlil David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Již nyní jsou v okrese další žadatelé, kteří se svými projekty uspěli. Štramberk získal na rekonstrukci a modernizaci základní školy dotaci 2,6 milionu korun z ROP Moravskoslezsko, Tísek, kde již začali stavět tělocvičnu u tamní základní školy, dokonce získal více než 18 milionu korun ze stejného programu. „Dalším ze schválených projektů je nový objekt chráněného bydlení v Novém Jičíně. Tam by se mělo začít stavět na jaře,“ poznamenal Sobek.

Podstatná část dotací z ROP Moravskoslezsko, a také z rozpočtu Moravskoslezského kraje By měla směřovat dopravní infrastruktury. „V současné době již jsou provedeny rekonstrukce úseků silnic druhé třídy mezi Bordovicemi a Frenštátem pod Radhoštěm nebo Mošnovem a Studénkou,“ sdělil Sobek.

Regionální rada Moravskoslezsko, která peníze z programu spravuje a přerozděluje, dosud schválila 157 projektů v celkovém objemu dotace zhruba 4,2 miliardy korun. V letošním roce 2009 má uvolnit až 6,5 miliardy korun.