Intenzivní práce v oblíbené výletní lokalitě probíhají již několik měsíců a některá místa se mění k nepoznání. Nejlépe to dokazuje pohled z místní novojičínské části Bludovice na areál Skalek, kde jsou dnes v horní části dřívějšího pole vidět klikaté chodníčky. Nejrůznější botanické i volnočasové zastávky vyrůstají na ploše pěti hektarů.

„Město začalo s pracemi loni v létě, nyní tam probíhá výsadba více než 13 tisíc stromů, keřů a květin. Na ploše pěti hektarů, která zahrnuje část Hückelových zahrad a navazující, původně zemědělsky využívané pozemky, vyrůstá oddechová zóna se slunným hájem, zahradou růžovitých rostlin a botanickou expozicí," vysvětluje mluvčí města Marie Machková.

Sucho a pak déšť

Poslední týdny a měsíce se museli pracovníci v lesoparku vypořádat s vrtochy počasí. Na jaře panovalo velké sucho, před nedávnem celou zemi potrápily vydatné deště, a velkým problémem tak bylo bahno. Práce na nové podobě Skalek se však nezastavily. „Mnohé návštěvníky Skalek asi překvapí, jak práce na lesoparku pokročily. V jedné jeho části je již provedena výsadba stromů i keřů, na ostatní ploše je vše k výsadbám připraveno. Byly provedeny terénní úpravy, vybudovány mlatové cesty a chodníčky, postaveny zídky a nyní se dláždí přírodním kamenem plocha, kde bude stát altán a sluneční hodiny," uvedla Kateřina Kuželová z odboru životního prostředí.

Jelikož studie na vybudování lesoparku vycházejí z historických pramenů, budou některá místa připomínat doby minulé. Tak třeba v zahradách u vil budou ovocné stromy, stejně jako ve slavném období továrnické rodiny Hückelovy. „Zóna u vil bude sloužit i jako botanická expozice prezentující flóru zdejšího regionu. Skupiny rostlin budou opatřeny informačními cedulemi a arboretum bude sloužit i k naučným účelům," doplnila Kuželová.

Pomyslnými živými tepnami lesoparku budou chodníky s lavičkami, chybět nebude ani vyhlídkový altán se slunečními hodinami a slunný háj, včetně místa pro pikniky.

Na první vycházku si však musí obyvatelé i návštěvníci města počkat do letošního podzimu, kdy bude projekt za 21 milionů korun dokončen.