VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petice dvou měst požaduje zrušení dobývacích prostorů

Frenštát pod Radhoštěm - Zrušení dobývacích prostorů pod Horním Jiřetínem a Frenštátem pod Radhoštěm si klade za cíl petice, od jejíhož vzniku právě uplynuly dva měsíce.

11.9.2009
SDÍLEJ:

Důl Frenštát a těžební činnost se stále setkávají s odporem místních obyvatel i návštěvníků Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Foto: Deník/Ivan Pavelek

Snahy omezit vliv těžařských společností na život obyvatel i chod přírody trvají ve Frenštátě pod Radhoštěm již několik let. Zhruba před třemi roky také nově vzniklé sdružení Naše Beskydy předalo vládě, Parlamentu i Senátu petici, která požadovala zasypání Dolu Frenštát. Bylo pod ní 22 tisíc podpisů, dnes jich je již kolem třiceti tisíc.

Petici se později věnovali zhruba tři hodiny senátoři. Zasypání Dolu Frenštát odmítli, ale zároveň vyslovili nesouhlas s těžbou černého uhlí a navrhli jeho zásoby zachovat pro příští generace.

Nová petice už není zaměřena na zrušení samotného dolu. „Když měli politici se zasypáním dolu problém, tak jsme to zaměřili na zrušení celých dobývacích prostor a spojili jsme se v této snaze s Horním Jiřetínem, který je v podobné situaci jako Frenštát pod Radhoštěm a Trojanovice,“ uvedl Stanislav Uruba, předseda občanského sdružení Naše Beskydy.

Jak vyplývá i z textu petice, dobývací prostory komplikují život tisícům lidí, žijících na tomto území a omezují jejich vlastnická práva. V praxi to například znamená, že stavebník musí čekat na vyjádření OKD a navíc musí splnit zadané podmínky, které mu OKD nadiktuje. Jinak nepostaví. Splnění podmínek jej zase stojí mnoho peněz navíc.

Autoři petice se obracejí konkrétně na Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka, lídrů dvou nejsilnějších politických stran, z nichž jedna určitě vyhraje v příštích volbách. „Tu petici bychom jim chtěli předat ještě před volbami,“ poznamenal Uruba.

Stejnou petici mohou podepsat lidé, z Frenštátu a okolí, nebo jeho návštěvníci i lidé z Horního Jiřetína a okolních obcí na Mostecku. „Tady je ta petice prakticky na všech místech v Ústeckém kraji i v Praze. Spolupracujeme také s Greenpeace a máme i dobrovolníky, kteří šíří petici v Čechách,“ sdělila Tereza Otcovská ze severeočeského občanského sdružení Kořeny.

Celkově je pod peticemi v Čechách a na Moravě mezi pěti a půl až šesti tisíci podpisů. Další ještě zřejmě přibudou. Petici například naleznou občané ve Frenštátském zpravodaji, nebo ve zpravodaji Trojanovic, seznámit se s ní mohou i v Informačním centru na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Ze začátku chodili lidi častěji, ale chodí pořád, ptají se a připojují podpisy. Jsou to hlavně návštěvníci města,“ zmínila se Patricie Pustějovská, pracovnice IC Frenštát pod Radhoštěm. Pracovnice zařízení zájemcům vysvětlí problematiku a nechají na jejich zvážení, zda připojí podpis či ne. „Ale většinou, když už se zeptají, tak se i podepíší. Dokonce se nám podepsala i paní z Horního Jiřetína,“ uzavřela Pustějovská.

Autor: Ivan Pavelek

11.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT