„V pátek jsem byla petici s1523 podpisy předat na úřadu vlády. Tam mi přijetí potvrdili předávacím protokolem stím, že do třiceti dnů by měli, dle zákona, písemně odpovědět,“ popsala Pešková stím, že jejím záměrem bylo předat petici přímo do rukou premiéra Mirka Topolánka. „Psala jsem mu e-mail, ale ani mi neodpověděl,“ poukázala.

Podpisy sbírala nejen na Novojičínsku, ale po celé republice. „Obeslala jsem deníky a dá se říct, že tam, kde to vyšlo, tak se lidi připojili. Jsou tam podpisy zLibereckého kraje, Karlovarska, Havířova, Plzeňska,“ vzpomínala Pešková a dodala, že pokud přijdou některé podpisové archy poštou ještě nyní, pošle je za peticí do Prahy dodatečně. Část petičních archů mohli podepisovat rodiče dětí vmateřských školách. „Někde to učitelkám nevadilo, to bylo poznat už podle toho, že petici dali na jednu stranu a doprovodný list jinam. Maminky tak nevěděly, o co se jedná,“ poukázala.

Jak speticí na vládě pochodí, si netroufala Pešková odhadnout. „Asi bude odpověď spíše negativní. Pokud ano, možná zorganizuji petici jen kvůli těm poplatkům u lékaře, to bych mohla dát dohromady více podpisů.“

Podle Marcely Řezníčkové ztiskového odboru úřadu vlády se bude peticí zabývat hned několik ministerstev. „Postoupili jsme ji k přímému vyřízení věcně příslušnému ministerstvu zdravotnictví, ministerstvu práce a sociálních věcí a ministerstvu financí,“ uvedla Řezníčková.