S plánem na vybudování betonárky v objektu zemědělské společnosti Moravan Petřvald přišla bohumínská firma PHS stavebně-obchodní společnost. „Poprvé tady byli v únoru. Chtěli nás, obec, požádat o povolení. My ale nic takového nedáváme, to se týká stavebního úřadu a dalších institucí. V tom duchu jsem to zástupci firmy vysvětlil,“ popsal před pár dny starosta Kateřinic Vladimír Londin.

Podle plánů, které mu dodal jednatel bohumínské firmy Igor Gajdoš, měla betonárka začít chrlit stavební hmotu už letos v dubnu. Ročně měla vyprodukovat 4000 metrů krychlových betonu. „To je čtyřicet aut denně tam a zpátky,“ vypočetl starosta.

Valné většině obyvatel se ale nápad investora nezamlouval. Navíc v momentě, kdy v minulém týdnu začaly stavební práce v areálu Moravanu, začali sepisovat protestní petici. „Během čtyř dnů jsme nasbírali přes čtyři sta podpisů,“ potvrdila jedna z autorek petice Marie Podstavková s tím, že petiční archy odevzdali na obecní úřad.

Včera se kvůli stavbě, která podle místních už začala, sešli na obecním úřadě zástupci investora, obce, stavebního úřadu, Správy silnic Moravskoslezského kraje a dalších institucí, které Londin narychlo pozval. „Vysvětlili jsme si současný stav. Ten je, že doposud nikdo nepodal žádost o stavební povolení,“ uvedl Pavel Hanzelka, vedoucí stavebního úřadu v Příboře. Zda se v areálu zemědělské firmy začalo před týdnem skutečně stavět, nemohl potvrdit. „Na místě samém jsme nebyli. Dle vyjádření firmy ale žádné práce nezačaly.“