Proč přehlídka vznikla, čím má osmákům posloužit a zda je v dnešní době vůbec zájem o technické obory, Deníku v rozhovoru prozradil zástupce ředitele kopřivnické Vyšší odborné školy, střední odborné školy a odborného učiliště Petr Rešl.
Co je hlavním cíle přehlídky Řemeslo má zlaté dno?
Seznámit žáky osmých tříd s předváděnými obory, tedy s obory strojírenskými, stavebními a elektro. Důvodem konání přehlídky je především zájem o tyto obory na současném trhu práce. Bohužel i přes poptávku žáci na odborných školách nestudují. Proto jsme se společně s firmami, kterou jsou v našem regionu nejsilnější a mají největší poptávku po těchto lidech, před šesti lety domluvili, že takovouto akci uskutečníme. První ročník byl nultý, letošní je proto označován jako pátý.
Proč pro žáky osmých tříd?
Je to z toho důvodu, že právě oni mají před sebou rozhodování, kam se vydají dál. Za rok se budou rozmýšlet, kam půjdou, tak jsme to chtěli udělat včas, ať mají dostatečně dlouhou dobu na rozmyšlení toho, zda by je některý z nabízených oborů lákal nebo ne.
Jak školy reagují na přehlídku?
Řekl bych, že velice dobře. Ostatně zatímco prvního ročníku se zúčastnilo zhruba šest stovek žáků, na letošní máme přihlášeno tisíc sto žáků. Když si vezmeme, že na školách žáků ubývá, ale o akci zájem roste, mluví to samo za sebe. Dostáváme se prostě do povědomí pedagogů, žáků i rodičů.
Co všechno mohli návštěvníci vidět? Co nějaké nové obory, nabízeli jste?
Celkem sedmnáct oborů. Nové obory se moc neobjevují, protože mezi ně patří masér, informatik a podobně a to jsou obory, které mají velký problém s uplatněním na trhu práce. Proto my je tady neprezentujeme. Druhá věc se týká i nabídky, jakou mají ty tři školy, které se prezentují. Ta se nijak zásadně nezměnila, protože zatím je zájem o to samé, ten hlavní základ.
Máte zpětnou vazbu, tedy ověřené, zda si žáci třeba i ovlivněni touto přehlídkou, zvolí některý z technických oborů?
Určitě máme, chodíme na besedy a nábory do devátých tříd a ohlas na naši přehlídku u nich je. Druhá věc je z hlediska přihlášek a přijatých na naši školu. Neklesá nám zájem o tříleté učební obory, to znamená, že když ubývá žáků na základních školách, ale u nás je studentů stále dost, zájem vlastně roste. A akce v tom případě svůj účel splňuje.
Jak na akci reagují novojičínské firmy? Chtějí s vámi spolupracovat, hlásí se vám k možnosti prezentovat svou výrobu?
Určitě, bez jejich podpory bychom ostatně ani nebyli schopni přehlídku uspořádat. Sponzorují nás obce a města, ale hlavní finanční gró je opravdu na pětadvaceti firmách. Konkrétně naše škola spolupracuje se čtyřiceti novojičínskými formami a zájem o naše studenty je mezi nimi velký. Bohužel ale nemáme možnosti, abychom mohli tento trh bezmezně zásobovat.