Nastal čas a změna doby, takto stručně vysvětluje důvod ukončení provozu DVD a videopůjčovny Petr Šigut, jenž stál u jejího zrodu.
Šigut zakládal videopůjčovnu ještě s kolegou už v roce 1988. „Abychom vůbec mohli oficiálně fungovat, museli jsme to snad tenkrát dělat pod hlavičkou SSM. Jinak to nešlo,“ vzpomínal Šigut a připomněl, že půjčovna vznikala jako jedna z prvních na severní Moravě. „Prodávali jsme tam vlastně ještě gramofonové desky. Cédéčka tenkrát ještě byla v plenkách,“ poznamenal Šigut.

Půjčovaly se pirátské kopie

Ve videopůjčovně měli VHS kazety, ale začátky prý byly hodně dobrodružné. „Tehdy se ještě normálně půjčovaly pirátské kazety. Jinak to ani nešlo. U nás prostě žádné originály nebyly. S kolegou jsme dokonce byli natolik aktivní, že jsme volali do Prahy lidem, kteří tvořili autorský zákon a ptali se jich, jestli to můžeme půjčovat. Oni ale říkali, že zákon ještě není hotový,“ pousmál se při vzpomínce staré dvacet let Šigut.

Partyzánské časy trvaly asi rok. Pak se objevily v republice první firmy, které začaly nabízet originální kazety do půjčoven. „Ty kazety byly strašné, Byly to nějaké španělské filmy. To ale nebyly ani béčkové filmy, to snad byly nějaké céčkové tituly. Ale už tenkrát chtěli za jednu kazetu zhruba tisíc korun. Tvrdili, že to je originální kazeta s autorskými právy,“ přiblížil tehdejší situaci provozovatel půjčovny. Při půjčovném za patnáct až dvacetikorunu se tak kazeta musela pořádně protočit, aby se to rentovalo.

Zlaté časy utnula Nova

Šigut s kolegou začali nakupovat ve velkém a půjčovna se pořádně rozjela. „Ten hlad po filmech byl obrovský. V dobách největší slávy, byť se to dnes zdá k nevíře, jsme byli schopni půjčit v sobotu za tři hodiny pět set videokazet. Lidi stáli před otevřením frontu, a když se otevřelo, tak v podstatě tu videopůjčovnu, kde bylo tisíc či dva tisíce kazet, rozebrali,“ upozornil Šigut.

Síť videopůjčoven Šibal se začal rozrůstat. „Měli jsme půjčovny v Rožnově pod Radhoštěm, Valašském Meziříčí, Příboře, celkově asi šest. Zisk stoupal a rostl, až se poprvé zastavil před patnácti lety. To když začala vysílat televize Nova,“ přiznal Šigut. Od té doby zájem o půjčování filmů rok od roku klesal.

DVD půjčovnu nespasila

Zhruba před šesti lety se začaly do republiky dovážet DVD nosiče a Šigut, stejně jako další provozovatelé, musel reagovat na změnu na trhu. „Bylo to hodně nevýhodné v tom, že polovina lidí ještě měla video a druhá polovina už chtěla DVD. Takže se všechno muselo nakupovat na obou nosičích. Bylo to hodně finančně náročné a při tom každoročním poklesu to bylo méně a méně zajímavé,“ naznačil Šigut. Jako řada jiných provozovatelů se snažil půjčování podpořit různými bonusy. „Navíc, našim přístupem jsme si vytvořili dobrou pozici a ani konkurence nás nijak neohrožovala. Myslím, že jsme k lidem měli dosti osobní přístup a oni k nám chodili rádi. Možná proto mě trochu mrzí, že to končí. Ale jinak se nedá. Svět už je prostě jiný a v dobách internetu to je prostě o ničem,“ konstatoval Šigut.

Podle něj se nedá jednoznačně říci, že by za postupným zánikem DVD a videopůjčoven stálo vydávání levných DVD. „Ty spíše škodí klasickému prodeji. Lidi si řeknou: Než abych za to dal šest stovek, tak si raději počkám. Oni to stejně vydají za padesát korun. Tímto vlastně pohřbili klasický prodej. Nový český film si už dneska prakticky nikdo nekoupí,“ myslí si Šigut.

Další, kdo chtěl peníze

Poslední hřebíčkem do pomyslné rakve byl další pokus jak připravit provozovatele půjčoven o další peníze. „Jako by nestačila OSA nebo Integram. Teď vznikla jakási další společnost, která opět chce nějaké autorské poplatky. Kdysi říkali, že si budou brát peníze z každého půjčeného titulu, ale teď přišli na lepší věc. Máme jim platit z počtu titulů v půjčovně, Ať se půjčují, nebo ne. Takže když mám třeba tisíc titulů a oni za jeden chtějí šest korun, tak bych jim měl dát měsíčně šest tisíc. No, tak to už bylo nemyslitelné. Nechápu, kde se berou další organizace, co chtějí peníze. Vždyť se platí autorská práva již s nákupem toho titulu. Už to opravdu nemá smysl. A v podstatě podobná situace je u CD disků. Takže k poslednímu únoru končím,“ řekl přesvědčivě Šigut.

To, že DVD a videopůjčovnu nečeká růžová budoucnost, pochopil už asi před čtyřmi lety. „Tak jsem se vrátil ke svému koníčku – fotografování. Teď už to dělám profesionálně a v podstatě mě to živí,“ uzavřel za pár dnů bývalý provozovatel DVD a videopůjčovny.