Podle sbormistra Ondrášku Josefa Zajíčka si organiátoři pěvecké soutěže s nevšední péčí vybrali jedenáct účastníků festivalu, kteří museli splňovat vysoký umělecký standard.

„K účasti v soutěži organizátoři nakonec přizvali po jednom zástupci z osmi zemí a tři domácí špičková tělesa z Lotyšska," uvedl sbormistr Ondrášku Josef Zajíček a upřesnil, že dalšími soutěžícími byly sbory z Litvy, Estonska, Finska, Švédska, Slovinska, Francie a Ondrášek z České republiky.

Po dvoukolové soutěži s povinnou skladbou Rihards Dubra: Hail, o Star of the Ocean pět nejlepších sborů postoupilo do finále, aby se utkalo o Grand Prix hlavní cenu festivalu.

„Komorní sbor předvedl v obou kolech vynikající výkon a postoupil do finále. Tam se s ženským sborem Audite z Finska podělil o čtvrté až páté místo, stupně vítězů obsadily tři domácí sbory. Přestože patřil Ondrášek početně k nejmenším tělesům a věkově byl nejmladší, odváží si z Jürmala jednu ze tří hlavních cen, Cenu za nejlepší provedení povinné skladby," pokračoval Josef Zajíček.

Komorní sbor se v Lotyšsku představil, včetně zahajovacího koncertu, celkem čtyřikrát a vždy si vysloužil uznání a obdiv posluchačů a respekt soutěžících sborů. Vrátil se v pondělí 26. září.

„Festival a jeho organizace byly na profesionální úrovni a celé třídenní sborové klání bylo přenášeno lotyšskou televizí a rozhlasem v živých vstupech. Komorní sbor se vrací domů obohacen o nové zkušenosti a poznatky nejen z hlediska muzikantského, ale i celospolečenského, neboť jsme měli možnost poznat krásu a bohatství kultury nevelké země na pobřeží Baltského moře," uzavřel sbormistr Josef Zajíček.